سه شنبه , ۲۴ مهر ۱۳۹۷

ارزیابی شفافی از عملکرد خودروسازان وجود ندارد

ثبت نیوز: عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اینکه ممنوع کردن واردات خودرو موجب افزایش قیمت ها در بازار شده است، گفت: برنامه های مربوط به ممنوع کردن واردات خودرو که تاکنون اجرا شده به دلیل اینکه کلی نگری نداشته، نتوانسته موفق شود و تبعات منفی آن بیشتر از آثار مثبت آن بوده است.

به گزارش ثبت نیوز به نقل از اقتصاد آنلاین، حمیده زرآبادی با بیان اینکه محدود کردن واردات کالاهای غیرضروری در برنامه دولت قرار دارد، افزود: با توجه به شرایط ویژه ای که در آن قرار داریم، محدود کردن واردات کالاهای غیرضروری از سوی دولت پیگیری می شود که خودرو هم جزو این کالاها است.

وی گفت: این موضوع که ممنوعیت واردات خودرو نتایج منفی داشته باشد طبیعی است، زمانی که مانع از کاری می شویم درخواست ها برای آن بیشتر می شود و این اتفاقی است که در گذشته هم رخ داد و بعد از بستن سایت ثبت سفارش و سپس باز کردن آن، میزان تقاضا افزایش و موجب گرانی خودرو شد.

زرآبادی با تاکید بر اینکه ممنوع کردن واردات هر کالایی تبعاتی دارد که یکی از آنها می‌تواند گرانی باشد، گفت: البته نکته این است که دولت چقدر بتواند همزمان که واردات را ممنوع کرده، روی نرخ بازار نظارت داشته باشد و اگر این کارها با هم انجام شود، تبعات ممنوعیت واردات هم کم می شود.

نماینده مردم قزوین و آبیک در مجلس در مورد تاثیر ممنوعیت واردات خودرو بر جلوگیری از خروج ارز از کشور گفت: در کل برای کنترل نرخ ارز و خروج ارز باید یک برنامه جامع داشت و بخش‌های مختلف را با هم دید. این در حالی است که برنامه های مربوط به ممنوع کردن واردات خودرو که تاکنون اجرا شده به دلیل اینکه کلی نگری نداشته، نتوانسته موفق شود و تبعات منفی آن بیشتر از آثار مثبت آن بوده است.

زرآبادی در مورد وضعیت قیمت ها در بازار خودرو تاکید کرد: تغییر قیمت هر کالا و از جمله خودرو باید متاثر از مولفه‌های اقتصادی باشد و بنابراین باید وزارت صنعت و خودروسازان ساز و کار تعیین قیمت و محاسبه نرخ سود را به صورت شفاف تعیین و اعلام کنند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه ارزیابی شفافی از عملکرد خودروسازان داخلی وجود ندارد، افزود: متاسفانه خودروسازان به کاهش قیمت تمام شده در تولید و ساخت خودرو توجه نمی کنند و فشار اقتصادی ناشی از بالا بودن قیمت تمام شده به مردم تحمیل می شود.

Check Also

علت ریزشی شدن بورس

ثبت نیوز: در ماه‌های گذشته نرخ ارز روند صعودی به خود گرفت و این موضوع سبب شد معاملات بورس اوراق بهادار و فرابورس ایران رونق گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *