دوشنبه , ۲۳ مهر ۱۳۹۷

آشنایی با حقوق پایگاه داده

ثبت نیوز: عصری  كه ما در آن قرار داریم عصر اطلاعات هست  امروزه شاهد آن هستیم كه جوامع پیشرفته در حال جمع آوری پایگاه های اطلاعاتی هستند و جامعه اطلاعاتی ارزشمندی ایجاد کرده اند و هر روز نیز سرعت تبادل این اطلاعات بیشتر مي‌شود.

به گزارش ثبت نیوز، در این عصر هر فرد، شرکت یا سازمانی اطلاعات بیشتری دارد یعنی برگ برنده را در دست دارد. علاوه بر آن مبادله پایگاه داده ها سهم قابل توجهی از تجارت الکترونیک را به خود اختصاص داده است. همچنین امروزه پایگاه داده الکترونیکی در محیط اینترنتی نقش اساسی را در ارائه اطلاعات دارد.

به بیانی ساده  اگر شخص یا اشخاصی اطلاعات گوناگونی را جمع آوری نموده و سپس آن ها را در کنار یکدیگر قرار دهند به گونه ای که اطلاعات یک سنخ و همگون در کنار هم قرار گیرد و نیز اطلاعات مرتبط بر اساس عامل خارجی خاص مورد نظر جمع آوری کننده در کنار یکدیگر قرار گیرند,پایگاه داده( Data base) یا بانک اطلاعاتی می گویند .

حال اگر مجموعه اطلاعات به کامپیوتر داده  شود و پایگاه داده، عملیات جستجو و مرتب سازی و امثال آن را روی داده ها فراهم سازد، در اصطلاح به آن پایگاه داده الکترونیکی گفته می شود.
پایگاه داده با توجه به موارد استفاده مختلف و متنوعی که دارند از طرفی  می توانند برای حمایت از عملیات داخلی سازمان‌ها و زیر بنای تعامل آنلاین با مشتریان و تأمین کنندگان استفاده ‌شوند یا برای نگهداری اطلاعات اداری و اطلاعات تخصصی تر، مانند داده‌های مهندسی یا مدل‌های اقتصادی، سیستم کتابخانه کامپیوتری، سیستم رزرو و غیره
معمولاً پایگاه داده برای همه زمینه ها به کار می رود و هرجا که اطلاعات با نظم و هدف خاص گرد آوری شده باشد، یک پایگاه داده شکل گرفته است، مثل یک دفترچه راهنمای تلفن.
این اطلاعات به دلیل نقش حیاتی ای که در زندگی دارند و نیز به این دلیل که  دارایی و ثروتی باارزش برای شرکت های تجاری، بنگاه های اقتصادی و دیگر اشخاص به شمار می آیند، نیازمند حفظ  و حمایت قانونی می باشد.

دیتابیس های قدرتمند افراد یا شرکت ها را می توان به عنوان برگ برنده انها در میان رقبایشان قلمداد نمود.که دارای ارزش مالی زیادی نیز می باشد بنابراین حراست و حفظ آنها امری اجتناب ناپذیر می باشد.

قانون مالکیت فکری برای مالکان این پایگاه های داده ای، حقوق انحصاری را شناسایی نموده و برای ناقضین آن حقوق، ضمانت اجرای مدنی و کیفری شدیدی را تعیین کرده است.

طبق مواد قانون حمایت از پدیدآورندگان نرم افزارهای رایانه ای مصوب 1379 نقض حقوق مادی و معنوی پایگاه داده جرم بوده و مجازات آن از نود ویک روز تا شش ماه حبس بعلاوه جزای نقدی از ده میلیون تا پنجاه میلیون ریال است.

اما در خصوص نقض حق در محیط اینترنتی، اگر شرکت یا هر شخص حقوقی مرتکب نقض حق مالک پایگاه داده در فضای سایبری شود یک جرم رایانه ای محسوب می شود که مجازات آن یک تا نه ماه تعطیلی موقت و در صورت تکرار جرم یک تا پنج سال تعطیلی موقت آن شرکت یا موسسه می باشد.

Check Also

نامه‌ ولی‌الله سیف به رییس دیوان محاسبات

ثبت نیوز: ولی‌الله سیف در نامه‌ای به عادل آذر در خصوص اظهارات مختلفی که اخیراً درباره عملکرد وی مطرح شده است، توضیحاتی ارائه کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *