دوشنبه , ۲۸ آبان ۱۳۹۷

احداث تصفیه خانه لوکال پساب برای منطقه ناژوان

ثبت نیوز: بیش از ۵۵ درصد دبی آب چاه های منطقه ناژوان خشک شده است و با این احتساب میزان آب به کمتر از نصف رسیده است.

به گزارش ثبت نیوز به نقل از مهر، حسن شفیعی ظهر سه شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: مراکز گردشگری ناژوان جزو اولین مراکز گردشگری در کشور بوده است که با وجود آکواریوم، جاده سلامت، باغ خزندگان، پرندگان، باغ پروانه ها و غیره توانسته گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب کند به طوری که در ایام نوروز بیش از ۴۰۰ هزار نفر از مراکز گردشگری ناژوان بازدید کردند و تا اواخر شهریور گردشگران بسیاری از منطقه پارکی ناژوان بازدید می کنند و در نیمه دوم سال بیشتر بازدید تیم های دانش آموزی و اردوهای دانش آموزی را داشتیم.

مدیر طرح ساماندهی ناژوان شهرداری اصفهان با اعلام اینکه نزدیک به ۸۰ درصد منطقه ناژوان رو به خشکی است، اضافه کرد: در منطقه ناژوان یک هزار و ۲۰۰ هکتار فضای سبز داریم و با این وضعیت موجود خشکسالی چگونه می توان فضای سبز این منطقه را نجات داد.

۴ منطقه شهری اصفهان در خطر مواجه با ریزگردهاست

وی با اعلام اینکه بیش از ۶۰۰ هزار اصله درخت در ناژوان وجود دارد، تصریح کرد: با توجه به نسبت جمعیت اصفهان از هر سه نفر از شهروندان اصفهانی یک درخت در ناژوان باید باشد.

شفیعی با بیان اینکه یک سوم درختان فضای سبز ناژوان در تملک و حوزه شهرداری قرار دارد و یک سری از باغات نیز متعلق به مردم است اما اگر قادر به نگهداری آن نباشند از سوی شهرداری با اختیار مالکان خریداری می شود، گفت:بیش از ۳۰ درصد گونه های درختی موجود در ناژوان مثل بید و چنار از گونه های پر آب هستند.

وی گفت: امروز به خاطر کم آبی، گرما و اشعه مستقیم خورشید دچار خزان زودرس بسیاری از چنارها و بید شده است.

مدیر طرح ساماندهی ناژوان شهرداری اصفهان بیان داشت: درصورتی که نتوانیم فضای سبز ناژوان را نگه داریم و هر چه زودتر فکر عاجلی برای تامین آب این منطقه نکنیم این فرصت به تهدید مبدل می شود و قطعا مناطق یک، پنج، ۱۳ و ۹ اصفهان تحت گرد و غبارهای حاصل از ریزگردهای منطقه ناژوان قرار می گیرد.

امکان آبیاری قطره ای در ناژوان وجود ندارد

وی با اشاره به اینکه باید مخازن ذخیره آب برای فضای سبز ایجاد شود، تصریح کرد: برای حفظ فضای سبز ناژوان برنامه کوتاه مدت و میان مدت را درنظر گرفتیم که در قالب این برنامه کلکتور فضای سبز ناژوان باید احداث شود و همچنین تصفیه خانه لوکال پساب برای منطقه ناژوان در نظر گرفتیم.

شفیعی ادامه داد: امکان آبیاری قطره ای برای حفظ درختان ناژوان نیست زیرا درختانی که ۲۰ تا ۳۰ سال ریشه در آب زاینده رود داشته است را نمی توان با این روش آبیاری زنده نگه داشت.

وی با تاکید بر اینکه امسال یک مخزن دو هزار مترمکعبی و یک مخزن هزار متر مکعبی به مجموعه مخازن ذخیره آب ناژوان اضافه خواهد شد، تصریح کرد: یکی از مخازن در ضلع شمال و دیگری در ضلع جنوب زاینده رود احداث می‌شود که برای این مهم اعتباری معادل ۲۰ میلیارد ریال پیش‌بینی شده است.

مدیر طرح ساماندهی ناژوان شهرداری اصفهان با بیان اینکه سه طرح پیشنهادی میان مدت برای مقابله با کم‌آبی به تایید اداره خدمات شهری و کارشناسان سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان رسیده است، گفت: سازمان‌های جهادکشاورزی و آب منطقه‌ای باید مجوزهای لازم را صادر کنند چرا که اگر اقدامات اجرایی لازم صورت نگیرد، ناژوان از فرصت به تهدید تبدیل خواهد شد.

آبفا اجازه ساخت تصفیه خانه در منطقه ناژوان را صادر کند

مدیر طرح ساماندهی ناژوان شهرداری اصفهان بیان داشت: بیش از ۴۰ کیلومتر از ۵۲ کیلومتر از مادی های ناژوان شبکه و لوله گذاری شده است.

وی گفت: آنچه امروزه در دستور کار شهرداری قرار دارد این است که اجازه هیچ گونه تغییر کاربری و امکان ساخت و سازی داده نمی شود و استانداری اصفهان طی سه سال اجازه یک مورد تغییر کاربری نداده چراکه هدف حفظ باغات ناژوان است.

شفیعی با بیان اینکه ناژوان اصفهان بیش از ۲۰ ورودی دارد، گفت: به منظور نجات فضای سبز ناژوان نیاز به همراهی آب و فاضلاب شهری داریم تا مجوز ساخت تصفیه خانه‌ به ما داده شود.

وی با اشاره به اینکه شرکت آب و فاضلاب اجازه احداث و برداشت پساب را به ما بدهد، گفت: تامین اعتبار اجرای این طرح از سوی شهرداری است زیرا تصفیه خانه های پساب به شش میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و برای احداث کلکتور به اعتباری بالغ بر ۱۱ میلیارد تومان نیاز داریم.

Check Also

جریمه ۱۱۳ میلیاردی شرکت خودرویی به علت گرانفروشی  در خراسان رضوی

جریمه ۱۱۳ میلیاردی شرکت خودرویی به علت گرانفروشی  در خراسان رضوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *