پنج شنبه , ۲۴ آبان ۱۳۹۷

اعلام اسامی محکومین قطعی در پاره ای از جرائم تکلیف دستگاه قضا

علی القاصی مهر با بیان اینکه اعلام اسامی محکومین به جرائم اقتصادی و مالی، خواسته مردم است، گفت: در مواردی که در قانون پیش بینی شده است بعد از قطعیت در خصوص پاره‌ای از جرائم ما موظف و مکلف به اعلام اسامی در روزنامه‌های کثیرالانتشار و اطلاع‌رسانی به مردم هستیم .
به گزارش ثبت نیوز به نقل از میزان، رئیس کل دادگستری استان فارس در دومین نشست خبری در راستای اعلام اسامی مفسدان اقتصادی استان فارس ، با اشاره به اعلام اسامی مفسدان اقتصادی در نشست قبلی و ایجاد برخی ابهامات؛ بیان کرد: این اخبار ممکن است مورد خوشایند برخی از افراد نباشد، اما این خواسته عمومی مردم است؛ برخورد با فساد در هر نوع مطرح می‌شود مشاهده می‌کنیم افرادی که به مراکز قدرت متصلند، سروصدایشان بلند می‌شود و عده‌ای احساس نگرانی می‌کنند.
نماینده عالی قوه قضائیه در استان با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در خصوص برخورد با مفاسد اقتصادی و تاکید ایشان بر این موضوع، تصریح کرد: ممکن است سوال شود که چرا فساد مربوط به دو سال قبل الان اعلام می‌شود؟ آیا باید مفسدان به مردم معرفی شوند یا نه؟ آیا مبنای اعلام جرم و مجازات باید سلیقه‌ای عمل شود یا قانونی؟ قطعا پاسخ این است که اگر لازم به اطلاع‌رسانی است در چارچوب قانون انجام گردد.
القاصی‌مهر با اشاره به قوانین موجود در این حوزه خاطرنشان کرد: ممکن است اتهام ثابت نشده باشد؛ حکم قطعی نباشد و یا پرونده در مرحله فرجام‌خواهی باشد و… در این مراحل اسامی اعلام نمی‌شود؛ چرا که تا زمانی که حکم قطعی نباشد، مجاز به اعلام اسامی و جزئیات پرونده نیستیم، اما در مواردی که در قانون پیش بینی شده است بعد از قطعیت در خصوص پاره‌ای از جرائم ما موظف و مکلف به اعلام اسامی در روزنامه‌های کثیرالانتشار و اطلاع‌رسانی به مردم هستیم.
رئیس شورای قضایی استان فارس افزود: مواردی اعلام می‌شود که گناهکاری آن بعد از دادرسی‌های دقیق اثبات شده و حکمشان قطعیت پیدا کرده است. برخی از افراد معرفی شده در جلسه قبل با قرار وثیقه آزاد هستند که امروز باید دستگیر شده و حکم در مورد آنان اجرا شود، عده‌ای نیز در زندان هستند.
رئیس کل دادگستری استان فارس با اشاره به مطالبه مردمی در شناختن مفاسد، متذکر شد: مردم با اعلام این اسامی بدبین نمی‌شوند بلکه این خواسته مردم از نظام است، باید به منویات و تاکیدات مقام معظم رهبری توجه داشت که یکی از آن‌ها معرفی مفسدان است.
القاصی مهر با تاکید بر اینکه مبارزه با فساد باید عزم ملی و عمومی شود، گفت: علت فساد عدم نظارت مدیران است، رویکرد مدیران ارشد و مسئولان باید در بحث فساد پیشگیرانه و برخورد جدی و قاطعانه باشد.
وی با اشاره به برخی از دستگیری‌های اخیر در نهاد‌های استان مانند شهرداری‌ها، بخشداری‌ها و… اظهار کرد:، چون پرونده‌ها در حال رسیدگی است و در مرحله تحقیقات قرار دارد اسامی آنان تا قطعیت احکام اعلام نمی‌شود، خط قرمز دستگاه قضایی فقط قانون است.
مقام ارشد قضایی استان فارس با اشاره به ورود سازمان بازرسی دادستانی‌ها در ادارات و اعلام جرم در مورد برخی از آنان، بیان کرد: دادستان‌ها در برخورد با مفسدان به عنوان مدعی العموم ورود می‌کنند، دستگاه قضایی در راستای ماموریت خود بدون توجه به جایگاه فرد قاطعانه برخورد می‌کند، مردم از این برخورد‌ها خوشحال و راضی هستند.
القاصی مهر در ادامه با اشاره به برخورد با سوءاستفاده کنندگان از دستگاه قضایی، قضات و دیگر نهاد‌های دولتی، گفت: تعدادی از این کارچاق‌کنان و دلالان شناسایی شده و تحت تعقیب کیفری قرار گرفتند و دستگیر و محکوم شدند.
رئیس کل دادگستری در پایان به اعلام اسامی و میزان محکومیت برخی افراد در این پرونده‌ها اشاره کرد و گفت: متهمان در این پرونده به ۱۰ تا ۳ سال حبس، جزای نقدی و رد مال در حق شکات محکوم شدند.

Check Also

اتمام بررسی لایحه جامع انتخابات در کمیسیون سیاسی و دفاعی دولت

ثبت نیوز: معاون پارلمانی رئیس‌جمهور با اشاره به «لایحه جامع انتخابات» گفت: کار کارشناسی مفصلی بر روی این لایحه صورت گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *