سه شنبه , ۲۴ مهر ۱۳۹۷

گرانی ۱۹۰ هزار تومانی داروی بیماران پیوند کلیه

ثبت نیوز: رئیس انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی گفت: داروهایی که بیماران پیوند کلیه مصرف می‌کردند، اوایل امسال برای یک دوره ۱۳۰ هزار تومان بود که ناگهان به ۲۶۰ هزار تومان و در نهایت به ۳۲۰ هزار تومان رسیده است.

به گزارش ثبت نیوز به نقل از ایلنا، داریوش آرمان نسبت به افزایش قیمت داروهای بیماران دیالیزی و پیوند کلیه هشدار داد و افزود: مام داروهای بیماران پیوندی و دیالیزی گران شده است و دست کم ۱۰۰درصد افزایش و برخی از داروها نیز تا ۲۰۰ درصد افزایش قیمت داشته است. این مسئله رسما به وزارت بهداشت و حتی به وزارت کار منتقل و اعلام شده که هزینه داروهای بیماران دیالیزی و پیوند کلیه کمرشکن شده است.

آرمان با تاکید بر اینکه مشکل اصلی گران شدن دارو است، گفت: وزارت بهداشت اعلام کرد که طبق تعرفه‌ها عمل می‌کند، اما همانطور که گفتم؛ موضوع اصلی گران شدن خودِ دارو است.

او با اشاره به اینکه بخشی از داروها که تحت پوشش بیمه‌ها نیست، بسیار گران شده است، افزود: بیماران دیالیزی جزو بیماران خاص هستند که مزایای بیمه‌ای دارند، اما برخی از داروهای آنها تحت پوشش بیمه نیست. مشکل اصلی‌تر اینکه بیماران پیوند کلیه باید برای زنده ماندن و زنده نگه‌داشتن عضو پیوندی هر روز داروهای مختلفی را مصرف کنند که متاسفانه به محض اینکه وارد چرخه پیوند کلیه شده و عمل پیوند را انجام می‌دهند، از شمول بیماران خاص خارج می‌شوند و باید هزینه دارو را بپردازند؛ این در حالی است که برخی از داروهای حیاتی بیماران پیوند کلیه چون خارجی است، اصلا مشمول بیمه نیست،.

آرمان با بیان اینکه یک بیمار دیالیزی هفت برابر بیمار پیوند کلیه‌ برای دولت، بیمه‌ها و کشور هزینه دارد، گفت: امروز هزینه هر بار دیالیز حدود ۳۰۰ هزار تومان است که اگر این عدد را ضرب در ۳۱ هزار بیمار دیالیزی کنید که باید هفته‌ای سه بار دیالیز شود، در نهایت به رقم روزانه ۴.۵ میلیارد تومان می رسید.

وی افزود: این در حالی است که هزینه پیوند کلیه بسیار کم است و اگر بیمار پیوند کلیه‌ شود، عملا این هزینه‌های سرسام‌آور از دوش دولت برداشته می‌شود، کیفیت زندگی بیماران افزایش پیدا می‌کنند و تعداد مراجعات به بیمارستان‌ها به حداقل ممکن می‌رسد.

Check Also

تهیه دستورالعمل مبارزه با قاچاق کالاهای صنایع دستی

ثبت نیوز: سرپرست اداره صادرات معاونت صنایع دستی از تهیه دستورالعمل مبارزه با قاچاق کالاهای صنایع دستی با بخش حقوقی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خبر داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *