بازار ایده ، نقطه عطف در اقتصاد دانش بنیان
توسط sabt دذ ۱۱ خرداد, ۱۳۹۳ دذ ۰۵:۵۴ قبل از ظهر | دسته‌بندی شده در اخبار, اخبار ثبت اختراع | با ۰ دیدگاه
بازار ايده ، نقطه عطف در اقتصاد دانش بنيانReviewed by safari on Jun 1Rating: 4.0 بازار ايده ، نقطه عطف در اقتصا دانش بنيان راه اندازی بازار دارایی فکری با همکاری سه جانبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ، مالکیت صنعتی سازمان ثبت و اسناد و املاک کشور و فرابورس ایران کمک زیادی به تجاری سازی دانش می کند.

مدیر عامل فرابورس گفت : راه اندازی بازار دارایی فکری با همکاری سه جانبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ، مالکیت صنعتی سازمان ثبت و اسناد و املاک کشور و فرابورس ایران کمک زیادی به تجاری سازی دانش می کند.
به گزارش ثبت نیوز ، امیر هامونی در همایش راه اندازی بازار دارایی فکری( ایده) اظهار داشت : بازار ایده ، بازار مناسبی برای دانش بنیان شدن اقتصاد کشور است و
این بازار تنها ابزاری برای انگیزش دانش و فناوری کشور خواهد بود.
هامونی ادامه داد : در این بازار علم و صنعت از هم مستقل نیست و در واقع علم نقش ثروت آفرینی دارد تا این تلاقی ابزاری برای اقتصاد دانش بنیان کشور باشد.
وی در باره ریسک های موجود در این بازار اظهار داشت: سه ریسک در این بازار وجود دارد که نخستین ریسک، حقوقی است.
مدیرعامل فرابورس ایران در باره ریسک حقوقی گفت : ریسک حقوقی با تقسیم کار صورت میان مسئولان ذی صلاح و استعلام های هر ایده ، پوشانده می شود.
وی درباره ریسک فنی این بازار تصریح کرد : ریسک فنی که در باره تحقیقات فنی اختراعات وجود داشت در پارک علمی و فناوری پردیس و امکان تجاری سازی اختراعات و تأییدات فنی برطرف شده است.
هامونی سومین ریسک موجود در این بازار را ریسک مالی اعلام کرد و اظهار داشت : هر نوع معامله ای ریسک مالی دارد که این ریسک به وسیله گزارش ها، مدارک و مستندات طرح کسب و کار شناسایی و تا حدی پوشانده شده است.
وی با اشاره به تمهیدات فرابورس و سازمان بورس برای مخترعان تصریح کرد: سازمان بورس و فرابورس در آخرین جلسه خود مصوب کرده است تا پایان سال مالی ۱۳۹۳ تخفیف ۹۰ درصدی برای مخترعان به منظور حق بررسی مدارک و مستندات ارائه دهند تا هم از مخترعان و هم از بازار ایده حمایت مالی صورت گیرد.
مدیر عامل شرکت فرابورس ایران گفت: طرح تشکیل بورس ایده در سال ۲۰۱۲ میلادی بر اساس برنامه پنجم توسعه و به منظور استفاده از ظرفیت های علمی در جهت پاسخگویی به نیاز بخش های داخلی و خدمات پایه گذاری شده است.
امیر هامونی افزود : قرارداد حق مالکیت، حقوقی است که برای مخترعان، اقتصاددانان و هنرمندان در نظر گرفته می شود تا به راحتی و بدون هیچ گونه دغدغه ای به فعالیت خود ادامه دهند.
وی ادامه داد: بورس ایده، نخستین بازار مالی محسوب می شود که بر اساس قرارداد حق مالکیت پایه گذاری شده است.
هامونی در باره سایر کشورهایی که از ساز و کار بورس ایده استفاده می کنند، اظهار داشت: پس از کنوانسیون برن در پاریس فرانسه که به موضوع حقوق مالکیت صنعتی پرداخت، دیگر کشورها نیز با حمایت از این طرح، کنوانسیون هایی بر این مبنا تشکیل دادند به طوری که کشورهایی مانند هند، چین و انگلیسس به معامله گواهی ثبت اختراع مبادرت ورزیدند.
مدیر عامل فرابورس در باره ساز و کار این بازار در ایران گفت : طرح‌ها، اختراعات و اکتشافات، اوراق بهادار مبتنی‌بر دارایی فکری تلقی می شود و در قالب یک ابزار مالی، در فرابورس قابل عرضه خواهد بود.
وی به دومین روش معامله دارایی‌های فکری در فرابورس اشاره کرد و گفت: در این روش، یک یا چند دارایی فکری (شامل اختراع، طرح صنعتی و یا برند) در قالب یک شرکت سهامی خاص در بازار فرابورس عرضه می شود و سهام این شرکت بصورت بلوکـی و یکجا، از سوی متقاضیان دارایی‌ فکری موردنظر از داخل و یا احیانـا خارج کشور، خریداری می‌شود.
مدیرعامل فرابورس افزود: دارنده اوراق دارایی فکری که قصد عرضه حقوق مادی ناشی از دارایی فکری خود را دارد از طریق مراجعه به یکی از شرکت های مشاور سرمایه گذاری، تامین سرمایه یا کارگزاران عضو فرابورس و ارائه مدارک مورد نیاز ،
درخواست خود را مبنی بر عرضه تمام یا بخشی از حقوق مادی ناشی از مالکیت معنوی متعلق به خود را مطرح می کند.
هامونی گفت: سپس مدارک را شرکت مشاور سرمایه گذاری، تأمین سرمایه یا شرکت کارگزاری به شرکت فرابورس ایران ارسال می کند و پس از آن، فرابورس نظر خود را درباره طرح به شرکت مزبور ارسال می کند.
وی در باره مراحل تهیه یک طرح اولیه (Business Plan) برای ارسال به بورس ایده گفت: در ابتدا مخترع باید طرح و جنبه های حقوقی آن را معرفی کند و سپس به جنبه های
فناوری آن بپردازد، سپس با معرفی شرایط ایجاد شده در این طرح در بازار، جنبه های اقتصادی و منافع آن را نیز توضیح دهد.
هامونی خاطرنشان کرد: راه اندازی بورس ایده فواید زیادی برای اقتصادی کشور دارد که از جمله می توان به توسعه تحقیقات و دانش های مبتنی بر علم در فضای اقتصادی، افزایش ارتباط میان دانشگاهیان و و فضای اقتصادی کشور ، تأمین مالی طرح های مخترعان کشور و حمایت مالی از این افراد ، افزایش کارآیی تولیدات و به روز رسانی و نوآوری در محصولات ، حمایت حقوقی و قانونی از مخترعان و مکتشفان و افزایش فرهنگ ابداعات و خلاقیت و توسعه این فرهنگ اشاره کرد.

درباره -

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند