دوشنبه , ۲۳ مهر ۱۳۹۷

بازگشت لوح‌های هخامنشی به ایران

ثبت نیوز: معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بیان کرد: با وجود آن‌که کارهای اولیه استرداد الواح هخامنشی به ایران انجام شده است اما برای تحقق این مهم در انتظار جواب اوفک (دفتر کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا) هستیم تا مجوزهای لازم برای بازگشت الواح هخامنشی را صادر کند.

به گزارش ثبت نیوز به نقل از ایسنا، محمدحسن طالبیان با بیان این‌که مؤسسه شرق‌شناسی شیکاگو نیز بهانه‌هایی مانند بسته‌بندی آثار را مطرح کرده است، می‌گوید:‌ ما همیشه تاکید داریم که همه الواح باید همزمان به ایران برگردند، چون درحال حاضر حدود دو تا سه هزار لوح بسته‌بندی شده است اما براساس تخمین ما ۱۲ هزار لوح سالم و تعداد زیادی از قطعات شکسته باید در یک محموله به ایران برگردانده شوند.

وی با اشاره به شماره‌گذاری تمام لوح‌ها، اظهار می‌کند: به محض آنکه “اوفک” اجازه لازم را صادر کند، حاضر هستیم تعدادی از کارشناسان را از ایران به آمریکا بفرستیم تا در کار بسته‌بندی و تحویل‌گیری الواح کمک کنند.

طالبیان اما معتقد است: هر چند بسته‌بندی کامل آثار و تحویل آنها تا در موزه ملی ایران ازجمله مسئولیت‌های موسسه شرق شناسی آمریکاست، اما با توجه به شرایط موجود و مشکلاتی که در حوزه بیمه با آن روبه‌رو هستیم،‌ ترجیح می‌دهیم به محض آنکه مجوز از گمرک آمریکا صادر شد، الواح هخامنشی را به ایران بازگردانیم، این کار در اولویت ما قرار دارد.

او همچنین درباره وضعیت بیمه لوح‌های هخامنشی می‌افزاید: با توجه به شرایط موجود، بیمه‌های آمریکا این الواح را در بازگشت به ایران بیمه نمی‌کنند. مسائلی در این زمینه مطرح شده است، همان‌طور که توانستیم راهکاری برای بازگشت سردیس سرباز هخامنشی به ایران پیدا کنیم، راه‌هایی نیز برای بازگشت سریع‌تر الواح هخامنشی به ایران پیدا می‌کنیم.

فاز اول «لیست قرمز» آثار تاریخی تکمیل شده

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی همچنین درباره آخرین وضعیت پرونده‌های در دست بررسی بخش حقوقی سازمان برای استرداد آثار تاریخی ایران در دیگر کشورها و عملکرد «لیست قرمز» می‌گوید: در حال حاضر با همه کشورها تعامل خوبی نداریم که بخواهیم در این حد پیگیری کنیم، معمولا کشورهایی که براساس تفاهم‌نامه‌های دولتی اثری را به کشور خود منتقل کرده‌اند در کاتالوگ‌های خود به معرفی اثار موزه‌ای‌شان می‌پردازند، که ان‌ها مشکلی ندارند، اما نمی‌توانیم قضاوت کنیم اکنون در کدام موزه در کدام کشور چه آثاری از ایران به صورت غیرقانونی رفته است.

طالبیان با این وجود تاکید می‌کند: آن چه که مسلم است قطعاتِ آثاری تاریخی از کشور بیرون رفته‌اند و در بسیاری از زیرزمین‌های موزه دنیا این قطعات را نگه‌داری می‌کنند، اما باید روند بازپس‌گیری آن‌ها را به تدریج پیگیری کرد، هنوز اطلاعاتمان کامل نیست.

وی با بیان این‌که تاکنون مرحله‌ی اول تهیه‌ی «لیست قرمز» که شامل یکسری آئین نامه بوده انجام شده است، بیان می‌کند:این لیست برای موزه‌های زیرنظر سازمان میراث‌فرهنگی و موزه‌های ایکوم در حال تهیه است، اما هنوز دو فاز دیگر آن در حال انجام است که باید با همکاری ایکوم جهانی تکمیل شود.

او ادامه می‌دهد: تهیه لیست قرمز یک فرمت دارد و در سه فاز معمولا تهیه می‌شود. که اکنون فاز اول به زبان فرانسوی در دست اماده شدن است و باید کلیات آن را آماده کرد، در این زمینه  با همکاران ایکوم کشور فرانسه  ارتباط داریم.

Check Also

تهیه دستورالعمل مبارزه با قاچاق کالاهای صنایع دستی

ثبت نیوز: سرپرست اداره صادرات معاونت صنایع دستی از تهیه دستورالعمل مبارزه با قاچاق کالاهای صنایع دستی با بخش حقوقی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خبر داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *