دوشنبه , ۲۸ آبان ۱۳۹۷

بانک‌های اسلامی از افت قیمت بخش املاک آسیب خواهند دید

ثبت نیوز: بانک‌‌های تجاری اسلامی بیش از ۱۳۰۰ میلیارد دلار دارایی در بخش املاک در سطح جهان دارند.

به گزارش ثبت نیوز به نقل از ایکنا، شورای عمومی بانکها و موسسات مالی اسلامی، امروز خواستار بازبینی در قوانین بانکداری اسلامی در زمینه املاک برای هماهنگ شدن با قوانین بازل ۳ (چارچوب قانونی بین‌المللی برای بانک‌ها) شد.

این شورا که مقر آن در بحرین است اعلام کرد که نحوه تعامل بانک‌های اسلامی با حوزه املاک هنوز در حد بازل دو یا پیش از بازل سه است.

اما نسخه بازبینی شده بازل ۳ که در دسامبر ۲۰۱۷ نهایی شده الزامات بیشتری از جمله حدود تمرکز و ارزیابی مستقل دارایی‌ها را ارائه کرده است.

بنا بر اعلام این شورا، این الزامات برای بانک‌های اسلامی مهم هستند زیرا بسیاری از آنها در سرمایه‌گذاری و حمایت مالی از پروژه‌های املاک دخیل هستند و از سوی دیگر این دسته از دارایی‌ها ماهیتا به سختی تبدیل به پول نقد می‌شود و ماهیتی چرخه‌ای دارند.

بنابر این بانک‌های اسلامی در برابر هر گونه افت قیمت بخش املاک آسیب خواهند دید.
برآورد می‌شود بانک‌‌های تجاری اسلامی بیش از ۱۳۰۰ میلیارد دلار دارایی در بخش املاک در سطح جهان داشته باشند؛ این بخش در کشورهایی مانند عربستان، قطر و مالزی اهمیت ویژه‌ای دارد.

بنا بر گزارش تحقیقی این نهاد، نزدیک به نیمی از بانک‌های بزرگ و دو سوم بانک‌های کوچک اسلامی سر و کار زیادی با بخش املاک و وام مسکن دارند.

۲۵ درصد از سرمایه بانک‌های اسلامی بحرین اردن و کویت در بخش املاک در گردش است.

شورای عمومی بانک‌ها و موسسات اسلامی می‌گوید قانونگذاران ملی باید بازبینی‌های بازل سه را در قوانین خود لحاظ کنند و شورای خدمات مالی اسلامی واقع در مالزی باید در استانداردهای خود در زمینه کفایت سرمایه برای بانک‌های اسلامی تجدید نظر کنند.

Check Also

جریان استعفای ظریف چیست؟

ثبت نیوز: روابط عمومی وزارت امور خارجه به ادعاهای منتشر شده در مورد استعفای ظریف …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *