جمعه , ۲۷ مهر ۱۳۹۷

مسیر تربیت در آموزش و پرورش به انحراف کشیده شده

ثبت نیوز: وزیر آموزش و پرورش گفت: مسیر تربیت در آموزش و پرورش به انحراف کشیده شده، تا امروز تمام تلاش‌ها به آموزش بوده است در صورتی که نیازها در خارج از مدرسه چیز دیگری است.

به گزارش ثبت نیوز به نقل از ایسنا، سید محمد بطحایی در گردهمایی معاونین آموزش ابتدایی و مسئولین آموزش و پرورش عشایر کشور در اصفهان  افزود: کیفیت آموزش باید ارتقاء یابد تا بتوانیم انسان‌هایی با اخلاق تربیت کنیم که به آرمان‌های کشور احترام بگذارند.

وی با بیان اینکه اختلالاتی در آموزش و پرورش وجود دارد اما باید به سمتی حرکت کنیم که دنبال تضمین کیفیت آموزش ابتدایی باشیم اضافه کرد: مدرسه مهمترین رکن آموزش و پرورش و سازمانی زنده است که باید نیازهایش تامین شود. متاسفانه امروز نشانه‌های ورشکستگی آموزش و پرورش در کشور دیده می‌شود.

بطحایی گفت: آموزش و پرورش باید در خدمت مدارس باشند نه اینکه صرفا دستور بدهند. به اعتقاد من محیط‌های آموزشی شاید خودشان اختلافشان را حل کنند. نیاز است که محیط های آموزشی به بلوغ برسند.

وی با اشاره به اجرایی شدن سنجش شایستگی مدیران آموزشی در سه استان از ابتدای مهر گفت: از ابتدای مهر دیگر مسابقه فردی حتی تا در رشته خوشنویسی در مقطع ابتدایی نداریم. تمام مسابقات باید گروهی باشد که اگر خواستیم تنبیه یا تشویق کنیم با گروه مواجه باشیم نه اینکه این تشویق و تنبیه ها فردی باشد.

بطحایی با بیان اینکه آموزش باید در محیط عادی باشد افزود: متاسفانه شاهد هستیم بچه‌ها از ابتدایی تست‌زدن را برای راه‌یابی به تیزهوشان فرا می‌گیرند. این کار غلط است تعلیم و تربیت باید در محیطی عادی باشد. همچنین نباید فرزند وزیر و کارگر یا پولدار و فقیر از هم جدا شوند بلکه باید همه از هر قشری و با هر سطح هوشی در کنار یکدیگر و زیر یک سقف آموزش ببینند.

وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه اگر معلمی در کلاس درس دانش آموزان را به دسته‌های متفاوت تقسیم‌بندی کرد حکم ابلاغش باید لغو شود، گفت: اگر دانش آموزی در کلاس درس به اشتباه سخنی را مطرح کرد مورد سرزنش قرار می‌گیرد به او یاد می‌دهیم که بی‌تفاوت باشد چراکه با این بی تفاوتی آرامش خودش را حفظ می‌کند این دانش‌آموز وقتیب ه مقاطع بالاتر هم می رود یاد می‌گیرد  نسبت به همه چیز بی تفاوت باشد.

وی ادامه داد: آموزش زبان فارسی در تمام مدارس و با هر زبان محلی که دارند خط قرمز آموزش و پرورش است، چراکه زبان فارسی نشانه‌ای از وحدت به حساب می‌آید. متاسفانه در برخی مناطق که با زبان محلی صحبت می‌کنند در مدارس‌شان نیز با زبان محلی مورد آموزش قرار می‌گیرند که این کاملا اشتباه است. بنده دیده‌ام که بچه سوم ابتدایی به سختی می‌تواند فارسی را صحبت کند. همه شما باید بدانید که آموزش به زبان فارسی برای ما بسیار اهمیت دارد.

Check Also

محیط زیست اختیاری در حوضه آب ندارد

ثبت نیوز: ‌مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم گفت: محیط زیست یک علم بین رشته‌ای، یک حوزه بسیار وسیع و تقریبا می‌توان گفت موضوعی عام است، به همین دلیل کار محیط زیست سخت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *