سه شنبه , ۲۴ مهر ۱۳۹۷

بهانه‌ای برای مهربانی

تهران تحلیل – «نیاز نداری بذار – نیاز داری بردار»، عبارت دو بخشی نوشته شده بر «دیوارهای مهربانی» در پایتخت نظر هر رهگذری را به خود جلب می کند، دیوارهای که شهروندان البسه و پوشاکی را که نیاز ندارند بر روی جالباسی تعبیه شده این دیوارها نصب می کنند و نیازمندان می توانند بی هیچ دغدغه و شرمی و بدون واسطه، مایحتاج خود را در بخش پوشاک از این محل ها تامین کنند.گرچه دیوارهای مهربانی با همیاری مردم قد برافراشته اند، اما بدون حمایت شهرداری، اجرای طرح های خیرانه شهری به ثمر نمی نشیند.

divar mehrabani1مدیرعامل سازمان رفاه خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران در گفت وگو با ایرنا، هدف از ایجاد دیوارهای مهربانی را توسعه اخلاق و رفتار شهروندی برشمرده و می‌گوید: سیاست شهرداری در انجام اینگونه اقدامات، حساسیت زایی در کنار بستر سازی بدون دخالت مستقیم در فعالیت های خیرخواهانه و مشارکتی شهروندان است، از این رو زیرساخت ها را در اختیار شهروندان قرار می دهیم اما تمام هزینه ها برعهده آنان است.
هوشیار پارسیان می افزاید: به عنوان نهاد عمومی غیردولتی باید بدنبال ایجاد زیرساخت ها باشیم تا زمینه و فضا برای فعالیت شهروندان و تمامی علاقه مندان به توسعه اخلاق شهری و شهروندی فراهم شود که این همان ایجاد حساسیت در بین مردم است.
او ادامه می‌دهد: تجربه نشان داده مردم همواره از طرح های مبتکرانه، نیکوکارانه وعام المنفعه استقبال می‌کنند، البته تا زمانیکه خود شهروندان وارد میدان عمل نشده و نسبت به موضوع حساس نشوند بسیاری از آسیب های اجتماعی رفع نمی‌شود.
وی گواه این ادعا را استقبال خیره کننده مردم شهرهای مختلف کشور از دیوارهای مهربانی ذکر کرده و می افزاید: این طرحی کاملا داوطلبانه و مردمی است که در راستای کمک به افراد کارتن خواب نیازمند شهری شکل گرفته است.
مدیرعامل سازمان رفاه خدمات شهرداری تهران با تاکید بر اینکه طرح دیوار مهربانی بطور گسترده در کل کشور و البته پایتخت شروع شده و هر روز شاهد افزایش آن توسط مردم و همکاری سازمان هستیم که تاثیرات زیادی در جامعه برجای گذاشته است، مشارکت مردمی را همواره از اصلی ترین دغدغه های مدیریت شهری و شهرداری تهران برشمرده و ادامه می دهد: سازمان رفاه خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران همواره تلاش می کند تا فعالیت های مردمی زیرنظر گروه های مردم نهاد با هدف کمک به فقرا گسترش پیدا کند.
پارسیان می‌گوید: این کار سبب می شود که بصورت کاملا مردمی و داوطلبانه و با کمک ظرفیت عظیم مشارکت های عمومی بسیاری از مشکلات وآسیب های اجتماعی کشور از میان برداشته شود.
او تصریح می کند: در یک سال گذشته فراخوان‌های زیادی برای مشارکت نیکوکاران و گروه های داوطلب و علاقه مند مردمی برای کمک به نیازمندان انتشار یافته که خوشبختانه استقبال شهروندان از این فعالیت ها نیز روز به روز در حال افزایش است. همزمان با مشهود شدن آسیب های اجتماعی و در کنار آن اعلام آمادگی شهروندان سبب شده تا موج عظیم و مردمی برای ساماندهی آسیب های اجتماعی شکل بگیرد.
پارسیان راه‌اندازی «کلبه مهربانی» در میدان راه آهن یا «یخچال مهربانی» در میدان شوش را از دیگر فعالیت هایی خیرخوانه برشمرده و می افزاید: این طرح ها نیز با هزینه مستقیم نیکوکاران فراهم شده است.
به اعتقاد وی، شهرداری مناطق همواره در این راستا بسترسازی، همکاری و هماهنگی های لازم را به انجام رسانده است. در تهران نیز حساسیت زایی که توسط شهرداری پایتخت انجام شد و انتشار فراخوان، باعث شده تا مشارکت های مردمی شکل بگیرد. چراکه شهروند اسلامی باید نگاهی انسان دوستانه داشته باشد و به همین دلیل باید تمامی این فعالیت ها با کمک آنها انجام شود.
پارسیان می گوید: هر روز در گوشه وکنار شهر می شنویم که یک دیوار مهربانی با همت خود مردم ساخته شده و یک نوآوری در آن دیده می شود. ابتدا در بحث دیوارهای مهربانی، پوشاک در نظر گرفته شده بود سپس کفش به آن اضافه شد و اکنون یخچال های مهربانی برای مواد غذایی ایجاد شده است. در خانه های مهربانی هم کتاب و لوازم دیگر برای نیازمندان در نظر گرفته شده است.
او اجرای چنین طرح‌های شهری را خالی از اشکال ندانسته و ادامه می‌دهد: ممکن است به تدریج «دیوارهای مهربانی» با تجمع آسیب دیدگان به معضلی اجتماعی جدید بدل شود که مورد انتقاد قرار گیرد اما عتقاد داریم که دیوارهای مهربانی بیش از آنکه اسباب سوءاستفاده اقشار آسیب پذیر اجتماعی را فراهم کنند تلنگری به خود و آنهایی است که فکر می کردند محبت و مهربانی فراموش شده است؛ به بیان دیگر این محل ها به خوبی زیست شهری و شهروندی را گسترش می دهند و اخلاق شهروندی را به نمایش می گذارند.
پارسیان می افزاید: رفع آسیب های اجتماعی نیاز به فعالیت های گسترده دارد هر چند ممکن است این قبیل برنامه ها در بلند مدت نیز تاثیری منفی به همراه داشته باشند اما چون خود مردم در آن سهیم اند مطمئنا با مشکلات آن نیز مقابله می‌کنند. ماباور داریم که ایجاد این موج در حوزه فرهنگی اتفاق بزرگی بشمار می رود و در مجموع سبب گسترش و تبلیغ فرهنگ مهربانی و محبت می‌شود.

او اضافه می‌کند: به نظر می رسد دیوارهای مهربانی گامی بلند در کمک هر چه بیشتر به نیازمندان شهر است اما نیاز به همیاری بیشتر مردم و نیز همه دستگاه ها دارد تا دیگر هیچکس در پایتخت نیازمند نباشد.

Check Also

تهیه دستورالعمل مبارزه با قاچاق کالاهای صنایع دستی

ثبت نیوز: سرپرست اداره صادرات معاونت صنایع دستی از تهیه دستورالعمل مبارزه با قاچاق کالاهای صنایع دستی با بخش حقوقی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خبر داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *