دوشنبه , ۲۸ آبان ۱۳۹۷

ترامپ دادگاه لاهه را تهدید کرد

ثبت نیوز: رئیس جمهور آمریکا تهدید کرده است که ایالات متحده موضع سختگیرانه‌ای را علیه دادگاه بین‌المللی کیفری اتخاذ خواهد کرد اگر بخواهد به تحقیقات درباره جنایات جنگی نیروهای آمریکایی در افغانستان ادامه دهد.

به گزارش ثبت نیوز به نقل از رویترز، دونالد ترامپ هشدار داده است که در صورتی که دادگاه بین المللی کیفری در لاهه بخواهد تحقیقات درباره جنایات جنگی نظامیان آمریکایی در افغانستان را ادامه دهد، موضع سختگیرانه ای را علیه این دادگاه اتخاذ خواهد کرد و تحریم هایی را علیه قضات آن اعمال می کند.

بر اساس این گزارش جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ قرار است در سخنرانی امروز دوشنبه خود در واشنگتن این تهدیدات را رسما مطرح نماید. این نخستین سخنرانی مهم بولتون از زمان پیوستن به کاخ سفید خواهد بود.

بولتون در این سخنرانی خواهد گفت: ایالات متحده از همه ابزارهای لازم برای دفاع و محافظت از شهروندانش و شهروندان کشورهای هم پیمانش استفاده خواهد کرد تا مانع از پیگرد و محاکمه غیر قانونی آنها توسط این دادگاه غیر قانونی شود.

بولتون درباره روابط آمریکا با تشکیلات خودگردان فلسطینی نیز خواهد گفت: وزارت خارجه آمریکا بسته شدن دفتر سازمان آزادیبخش فلسطین در واشنگتن را اعلام خواهد کرد، آن هم به دلیل نگرانی های مربوط به تحقیقات دادگاه بین المللی کیفری درباره اسرائیل.

دفتر سازمان آزادیبخش فلسطین حاضر به اظهار نظر درباره این موضع آمریکا نشده است.

در پیش نویس متن سخنرانی بولتون آمده است: ایالات متحده همواره در کنار دوست و متحدش یعنی اسرائیل خواهد ایستاد. دولت ترامپ قاطعانه در برابر دادگاه بین المللی کیفری خواهد ایستاد اگر بخواهد درباره اتهامات جنایات جنگی نیروهای آمریکایی در افغانستان تحقیق کند. اگر چنین تحقیقاتی آغاز شود، دولت ترامپ مانع از ورود قضات این دادگاه به خاک ایالات متحده خواهد شد و اموال و دارایی های آنها در سیستم مالی آمریکا را تحریم و توقیف خواهد کرد.

Check Also

عربستان به قتل خاشقجی در کنسولگری‌اش اعتراف کرد

ثبت نیوز: سعود بن عبد الله المعجب، دادستان کل عربستان صبح امروز (شنبه) در یک سناریوی از پیش طراحی شده و در اولین اعتراف به قتل روزنامه‌نگار منتقد سعودی مدعی شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *