سه شنبه , ۲۴ مهر ۱۳۹۷

جشنواره تجسمی فجر به سمت یک جشنواره معتبر می‌رود

تهران تحلیل- دبیرکل هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر گفت: این دوره از جشنواره فجر پوسته نویی به خود گرفته و در حال حرکت به سمت یک جشنواره معتبر هنری است.

مجتبی آقایی درباره وضعیت کنونی این رویداد هنری اظهار کرد: اکنون می‎توان گفت مجموعه‎ برنامه‌هایی که برای این دوره از جشنواره فجر در نظر گرفته شده و کیفیت و کمیت آثار دریافتی، مؤید این است که رویکرد امسال جشنواره درست بوده است.

وی ادامه داد: ما هر سال، ماهی هر رشته را در تنگی می‎انداختیم و در دریای تجسمی رها می‌کردیم. به این ترتیب عرصه جولان هنرمندان هر رشته در حصار محدود رشته باقی می‌ماند، امسال ماهی‌ها در دریای هنرهای تجسمی رها شدند و عرصه جولان بیشتری یافتند. وقتی عرصه باز می‎شود هنرمندان در افق بازتری می‏‌توانند کار کنند و برای همدیگر عرصه های جدیدتری برای کار ایجاد می‏کنند. البته این رویکرد ممکن است برای همه هنرمندان شناخته شده نباشد. به هر حال بسیاری از آثاری که به دست ما رسیده است نشان می‌دهد که معدودی از هنرمندان فراخوان را به خوبی نخوانده‌اند. فراوانی آثار بینارشته‎ای رسیده به دبیرخانه در حد مطلوب نیست، اما تغییر در نگرش جشنواره به‌وجود آمده و بویژه برای هنرمندان جوان که افق‎های گسترده‎تری را برای پرواز طلب می‌کنند، این زمینه ایجاد شده است.

دبیر جشنواره تجسمی فجر درباره ارزیابی آثار رسیده نیز بیان کرد: این دوره از جشنواره فجر را می‏‌توان دوره انتقال نامید که نگرش‌های سنتی در عرصه هنرهای تجسمی در آن تکامل یافته است. در این دوره تجربیاتی به‌دست می‎آوریم که می‎تواند ما را به ساختار مطلوب نزدیک‌تر کند. برای خود من نیز این تجربه خوبی بود که هنرمندان رشته‌های مختلف دور هم بنشینند و آثار همه رشته‎ها را ارزیابی کنند. شورای هنری به مفهوم کلی هنرهای تجسمی توجه کرده و به کارها رای داده‎اند. آن‌ها به این موضوع توجه کردند که نسبت این آثار به کلیت هنرهای تجسمی و جشنواره فجر به مثابه شاخص‌ترین عرصه تجسمی کشور چیست و انتخاب آثار اولیه ما را دلگرم و بر صحت راه رفته امیدوار کرد.

آقایی با اشاره به این‌که ایده جشنواره امسال در یک فضای تعاملی شکل گرفته و طراحی شده است، گفت: آثار علاوه بر این‌که باید در فضایی آزادانه خلق شوند، باید در شکلی درست در فضای جشنواره چیدمان شوند، زیرا چیدمان آثار یکی از نکات مهم درباره ارائه درست آثار هنری است. همراهی هنرمند در مرحله پسا اجرا و چیدمان موجب خواهد شد که فضای خوبی در جشنواره امسال وجود داشته باشد.

وی درباره بخش‎های مکمل جشنواره امسال نیز اضافه کرد: یکی از بخش‎های هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، بخش تجلیل از مفاخر است. در سال‎های گذشته فقط به تقدیر هنرمندان بسنده می‌شد، اما در این دوره شرایطی ایجاد شده تا این هنرمندان که هشت نفر هستند حاصل تجربه خود را به نمایش بگذارند. به علاوه در بخش هنرمندان مدعو نیز هنرمندان برجسته ایران که با دقت انتخاب شده‎اند و تجربه‎های آنان مدل‌های قابل اعتنایی از هنرمندان ایران برای معرفی است نیز می‏‌توانند آثار خود را در معرض دید مخاطبان قرار دهند.

دبیر هشتمین جشنواره تجسمی فجر درباره بخش آرتکس نیز گفت: این بخش توانمندی‎های حوزه هنرهای تجسمی را در یک فضای منسجم ارائه خواهد کرد تا به این ترتیب فقط به اثر هنری توجه نداشته باشیم و موسسه‎ها، ناشران، گالری‌داران، رسانه‌ها، اسپانسرها و … می‎توانند دستاوردها و تولیدات خود را ارئه و معرفی کنند.

آقایی با بیان این‌که بخش تقدیر از خبرنگاران، ناشران، جشنواره‎ها و گالری‌داران و فعالان حوزه تجسمی در افتتاحیه جشنواره هشتم برگزار خواهد شد، افزود: ما جلسه‎ای داشتیم که در آن از رایزنی‎های فرهنگی کشورهای مختلف در ایران دعوت کردیم که آن‌ها هم در جشنواره بین‏‌المللی فجر حضور داشته و هنر خود را به مخاطبان ایرانی معرفی کنند. از میان این کشورها مکزیک برای برگزاری هفته هنر مکزیک اعلام آمادگی کرد. در این برنامه آن‌ها آثار هنری خود را در خانه هنرمندان ایران و همزمان با جشنواره تجسمی فجر ارائه می‏‌کنند. مکزیک کشور برخورداری در هنرهای تجسمی است و هنرمندان بزرگی دارد که نمایش آثار آن‌ها می‎تواند برای مخاطبان جذاب باشد.

وی همچنین درباره این‌که چرا برای جشنواره امسال تم خاصی انتخاب نشده است، تصریح کرد: تعیین موضوع، سفارش موضوع به هنرمند است، اما وقتی چنین تمی نباشد، هنرمند می‌تواند فضای ذهنی و ایده‎های خود را در اثرش بیان کند. من عنوان آزاد را برای آن به کار نمی‎برم، بلکه اینجا هر هنرمندی ذهن و شیوه بیانی کارهای خود را ارائه خواهد کرد و امیدوارم که این شکل از کار در دوره‌های بعدی جشنواره تجسمی فجر نیز وجود داشته باشد. در این دوره هنرمندان خود سوژه را انتخاب می‌کنند و باید خود را بپرورانند، مانند آنچه در جشنواره‌های فیلم، موسیقی و تئاتر نیز اجرا می‌شود.

دبیر جشنواره تجسمی فجر همچنین درباره بخش نمایشگاهی که در موزه فلسطین به‌نمایش گذاشته خواهد شد، گفت: امسال هشتمین دوره از جشنواره تجسمی فجر است و ما شیعیان عدد هشت را به امام رضا (ع) منتسب می‎کنیم. به همین دلیل و به امید تبرک کردن این دوره با نام امام هشتم (ع) در این نمایشگاه گزیده‌ای از آثار موزه آستان قدس رضوی، موزه ملک و جشنواره رضوی در موزه فلسطین به‌نمایش گذاشته خواهد شد.

Check Also

افتتاح بیش از ۵۰۰۰ واحد اشتغال روستایی تا پایان سال جاری

ثبت نیوز: معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست‌جمهوری بیان کرد:اگر جامعه پایدار ایجاد کنیم شاهد امنیت و کاهش نرخ مهاجرت از روستاها به مناطق شهری خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *