پنج شنبه , ۲۴ آبان ۱۳۹۷

جعل کارت های بانکی شیوه جدید بساط فروشان در ارتکاب جرم

صادق حسنوند رئیس شعبه ۱۱۲ کیفری دو کرج از صدور احکام محکومیت جاعلان کارت‌های بانکی که در استان‌های تهران، مازندران و البرز خبرداد و افزود: این متهمان پس از دایر کردن بساط میوه فروشی اقدام به کپی کردن کارت بانکی خریداران و سپس انجام خرید با آن می‌کردند به دلیل جلوگیری از این گونه سواستفاده ها مردم از سپردن کارت بانکی خود به بساط فروشان اجتاب کنند .
به گزارش ثبت نیوز به نقل از میزان ، وی با اشاره به صدور احکام افرادی که با ایجاد بساط فروش میوه اقدام به جعل کارت بانکی خریداران می‌کردند گفت: پرونده متهمان پرونده که پنج مرد و یک خانم هستند با اتهام‌های کلاهبرداری رایانه‌ای از طریق استفاده غیرمجاز از داده‌های رسانه‌ای، دسترسی غیرمجاز به اطلاعات و جعل داده‌های رایانه‌ای در شعبه ۱۱۲ کیفری دو کرج مورد رسیدگی قرار گرفت و احکام آن‌ها صادر شد.
این مقام قضایی درباره نحوه فعالیت متهمان توضیح داد: متهم ردیف اول که فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته کامپیوتر از یکی از دانشگاه‌های دولتی بود به همراه متهم ردیف دوم اقدام به خرید دستگاه اسکیمر کرده و سپس با نصب برنامه‌ای که خودشان طراحی کرده بودند در کنار خیابان به عنوان فروشنده میوه و یا در مانتوفروشی شروع به فعالیت می‌کنند؛ وقتی خریدار، کارت بانکی خود را برای کسر مبلغ خرید به کلاهبردار‌ها ارائه می‌کند متهمان پس از کشیدن کارت قربانی در دستگاه اسکیمر، به مشتری اعلام می‌کنند کارت موجودی ندارد و در این فاصله اطلاعات کارت بانکی و رمز آن را کپی می‌کردند.
حسنوند افزود: متهمان فعالیت مجرمانه خود را در استان‌های تهران، مازندران و البرز انجام می‌دادند و پس از کپی کردن اطلاعات کارت بانکی قربانیان، متهمان دیگر وارد عمل شده و اقدام به خرید طلا و لوازم الکترونیکی می‌کردند.
وی متذکر شد: رسیدگی به این پرونده که بیش از ۹ جلد بود در این شعبه به پایان رسیده و با توجه به اقرار متهمان و همچنین اظهارات شاکیان و بررسی مستندات موجود اعم از فیلم و عکس، متهم ردیف اول و دوم علاوه بر رد مال به ۱۵ فقره حبس تعزیری هفت ساله به دلیل جعل داده و ۱۵ فقره حبس هفت ساله و شش ماه تعزیری برای کلاهبرداری رایانه‌ای از طریق دسترسی غیرمجاز به سامانه رایانه‌ای محکوم شدند.
رئیس شعبه ۱۱۲ کیفری دو کرج اضافه کرد: همچنین متهم ردیف سوم به چهارده فقره حبس تعزیری پنج سال و یک ماهه به دلیل چهارده بار دسترسی غیرمجاز به سامانه رایانه‌ای و متهم ردیف چهارم به یک فقره حبس تعزیری سه ساله برای دسترسی غیرمجاز به سامانه رایانه‌ای و رد مال محکوم شدند.
وی در پایان گفت: مردم برای جلوگیری از کلاهبرداری‌های این چنینی در خرید‌هایی که از بساط‌فروشان کنار خیابان دارند از وجه نقد برای پرداخت استفاده کنند در غیر این صورت امکان کپی کردن اطلاعات بانکی و رمز حساب آن‌ها برای سوء استفاده‌های بعدی کلاهبرداران وجود دارد.

Check Also

اتمام بررسی لایحه جامع انتخابات در کمیسیون سیاسی و دفاعی دولت

ثبت نیوز: معاون پارلمانی رئیس‌جمهور با اشاره به «لایحه جامع انتخابات» گفت: کار کارشناسی مفصلی بر روی این لایحه صورت گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *