پنج شنبه , ۲۴ آبان ۱۳۹۷

جلوگیری از تعطیل و بیکار شدن کارگران بخش صنعت

ثبت نیوز: محمدباقر الفت در مراسم امضای تفاهمنامه با سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی در محل این معاونت افزود: با توجه به مصوبه ستاد مرکزیاقتصاد مقاومتی قوه قضاییه و با هدف جلوگیری از تعطیل و بیکار شدن کارگران بخش صنعت، در هر استان دست کم پنج و حداکثر ١٥ واحدی که به دلیل مشکلات حقوقی و قضایی تعطیل شده اند، شناسایی و پس از بررسی و رفع مشکلات به چرخه تولید بازمی گردند.

به گزارش ثبت نیوز به نقل از خبرگزاری جمهوری اسلامی، دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی قوه قضاییه با بیان اینکه قوه قضاییه مکلف به رفع این مشکلات است، اظهار داشت: با روسای کل دادگستری ها هم مکاتبه شد تا واحدهای استان مربوطه را شناسایی و به ما معرفی کنند تا هر چه سریعتر به مشکلات آنان رسیدگی شود.
وی ادامه داد: محدودیت ها و ممنوعیت های قانونی، گاهی موانعی برای صنایع ایجاد می کند که امروز قوه قضاییه تصمیم گرفته است این موانع را با بهره گیری از تفاسیر قانونی در وضعیت فوق العاده امروز کشور بردارد و بر آن است تا ١٥٠ واحد تعطیل شده را تا پایان سال ٩٧ به چرخه تولید بازگرداند.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه با اشاره به اینکه در مراجعه صاحبان حرف و صنایع طوری برخورد شود که احساس ناامیدی نکنند، گفت: ما پناهگاه و ملجا آن افرادی هستیم که سرمایه خود را پای کار آوردند و اگر کسی بخواهد احساس ناامیدی را در جامعه تزریق کند بزرگترین خیانت را در حق کشور کرده است.
الفت تصریح کرد: با توجه به شرایط حاکم بر کشور باید به کمک صنایع کوچک رفته و مشکلات حقوقی قضایی آنها که احتمالا ناشی از پرونده های متشکل در قوه قضاییه است رفع و از منظر اقتصاد مقاومتی موضوع را پیگیری کنیم.
وی با اشاره به جنگ روانی دشمنان در این شرایط گفت: خوشبختانه جنگ روانی جدی صورت گرفته موجب تخریب روحیه مدیران ما نشده است. جنگ اقتصادی به صورت جدی شروع شد و مراحل سخت آن را در حال طی کردن هستیم.
معاون قوه قضاییه خاطرنشان کرد: در آ قسمت از فضای موجود و حاکم برکشور که ناشی از جنگ روانی است نباید دچار خودباختگی شویم؛ چنانچه خود را نبازیم و روحیه خود را حفظ کنیم، شک ندارم نیروهای مبدع، خلاق، مبتکر و مدبر در همه مجموعه ها هستند و این افراد می توانند کشور را نجات دهند.
وی با یادآوری دوران جنگ تحمیلی ادامه داد: در هشت سال جنگ هر وقت روحیه را می باختیم خاکریز فرو می ریخت؛ لذا ظرفیت های عالی در کشور از حیث مدیریت، تجهیزات و امکانات اولیه فراهم است و باید با هم افزایی به فعالان اقتصادی کشور اطمینان خاطر دهیم.
الفت، مهمات جنگ روانی را یاس و ناامیدی عنوان و اظهار داشت: هرکس بتواند روحیه فعالان اقتصادی را حفظ و اعاده کند، گویی موشک بر قلب دشمن زده است. اگر شبکه های بیگانه را ملاحظه کنید تا یک ریال ارزش پول ملی ما افت می کند فورا این موضوع را رسانه ای می کنند و هدف از این کار متزلزل کردن اذهان شماست و اگر خودمان مبلغ این مسائل باشیم، انرژی مردم از بین می رود.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه با بیان اینکه نباید فکر کنیم که بازی برده را باختیم، گفت: شرکت های متعددی از کشورهای اروپایی در ایران فعالیت می کنند و قصد رفتن هم ندارند کسی اسم آنها را هم نمی آورند اما چهار شرکتی که کشور ما را ترک می کنند اسمشان فورا در رسانه های داخلی و معاند، تکرار می شود و دشمن دارد خود را با یک گروه قوی که شما صاحبان صنایع و اقتصاددانان هستید، درگیر می کند.

* 90 درصد اقتصاد کشور به صنایع کوچک برمی گردد
صادق نجفی، مدیرعامل صنایع کوچک و شهرک های صنعتی کشور نیز در مراسم امضای این تفاهمنامه گفت: فضای کشور فضایی است که جز همدلی، هم افزایی و هماهنگی چاره ای نداریم و همه باید از توان قانونی و اجرایی هم استفاده کرده و فضا را در شان مردم برگردانیم.
وی ادامه داد: اثر جنگ روانی ایجاد شده بیش از تحریم است.
نجفی با بیان اینکه 90 درصد اقتصاد کشور به صنایع کوچک برمی گردد، گفت: باید تولید را حفظ کنیم.
وی درباره پرونده های برخی صاحبان صنایع کوچک گفت: یکسری پرونده ها در دادگاه های حقوقی مرتبط با شهرک های صنعتی در جریان رسیدگی است که بهتر است زودتر تعیین تکلیف شوند.
براساس این گزارش، به منظور پیگیری برنامه‏های ویژه مشترک بین معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه و سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران برای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی در دستگاه قضایی و سازمان و نیز تحقق برنامه های سال ازجمله حمایت از تولید و فراهم کردن زمینه های اشتغال و سرمایه گذاری در بخش صنعت و کسب وکارهای کوچک و متوسط، تفاهم‏نامه ای بین معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه و سازمان صنایع کوچک امضا شده است.
اتخاذ تدابیر پیشگیرانه برای جلوگیری از ورشکستگی واحدهای صنعتی و ایجاد زمینه تداوم فعالیت کارآفرینان از طریق هماهنگی با وزارت صنعت، معدن و تجارت و سایر دستگاه ها در جهت پیشگیری از بیکاری و به تبع آن وقوع جرم، ارتقا امنیت اقتصادی، سرمایه گذاری و صادرات با هدف توسعه اشتغال، و انتقال تجربیات در راستای پیشگیری از وقوع جرم در شهرک ها و نواحی صنعتی و صنایع کوچک و متوسط کشور، از جمله اهداف تفاهمنامه امضا شده بین معاونت اجتماعی قوه قضاییه و سازمان صنایع کوچک است.

Check Also

اتمام بررسی لایحه جامع انتخابات در کمیسیون سیاسی و دفاعی دولت

ثبت نیوز: معاون پارلمانی رئیس‌جمهور با اشاره به «لایحه جامع انتخابات» گفت: کار کارشناسی مفصلی بر روی این لایحه صورت گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *