حمایت از ابتکارات و اختراعات راه تحقق اقتصاد دانش بنیان است
توسط sabt دذ ۳۱ اردیبهشت, ۱۳۹۳ دذ ۰۴:۳۷ بعد از ظهر | دسته‌بندی شده در اخبار, اخبار ثبت اختراع, اخبار عمومی | با ۰ دیدگاه
حمایت از ابتکارات و اختراعات راه تحقق اقتصاد دانش بنیان استReviewed by ثبت نیوز on May 21Rating: 4.5حمایت از ابتکارات و اختراعات راه تحقق اقتصاد دانش بنیان است اقتصاد دانش‌بنیان آرزوی نظام و کشور است و ما به دنبال ارتباط بین بازار سرمایه و مبحث مالکیت فکری هستیم.

ثبت نیوز: رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در همایش مالکیت معنوی و نقش آن در توسعه اقتصادی: حمایت از ابتکارات و اختراعات راه تحقق اقتصاد دانش بنیان است.

به گزارش روابط عمومی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، علی صالح آبادی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در همایش مالیکت معنوی و نقش آن در توسعه اقتصادی گفت: اهمیت اقتصاد دانش بنیان موضوعی است که  بر هیچ کس پوشیده نیست و همواره  در بیانات مقام معظم رهبری به آن تأکید شده است و در سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی نیز به آن توجه ویژه ای داشته اند.

وی افزود: اقتصاد دانش‌بنیان آرزوی نظام و کشور است و ما به دنبال ارتباط بین بازار سرمایه و مبحث مالکیت فکری هستیم.

صالح‌آبادی تأکید کرد: برای دستیابی به این مهم باید زیرساخت‌ها فراهم و به عنوان بازار سرمایه روی آن کار شود که در این زمینه جلسات متعددی برگزار شده تا ارتباطی بین بازار سرمایه و مبحث مالکیت فکری برقرار کنیم.

وی افزود: اقتصاد دانش بنیان آرزوی نظام و کشور بوده و به جای این که اقتصاد ما متکی بر نفت و تولیدات نفتی باشد باید براساس رشد اقتصادی از طریق نوآوری تامین شود که برای دستیابی به این مهم باید زیرساخت‌ها فراهم شده و به عنوان بازار سرمایه روی آن کار شود که البته دراین راستا جلسات متعددی برگزار شده تا ارتباط بین بازار سرمایه و مبحث مالکیت بررسی‌های لازم صورت گیرد.

صالح‌آبادی با بیان این‌که یکی از مهمترین موضوعات، تامین منابع مالی است ادامه داد: زمانی که فردی اختراعی دارد باید با تامین منابع مالی لازم به تجاری سازی برسانیم که در این راستا موضوع برند در دنیا مورد بررسی قرار گرفته و اقتصادهایی بر مبنای آن اداره می شود که همه با آن آشنایی دارند.

وی ادامه داد: موضوع برند در بسیاری از بنگاه‌ها مورد استفاده قرار گرفته و امکان و اجازه از برند نیز می‌تواند در بازار دارایی فکری رخ دهد.

صالح آبادی با بیان اینکه از طریق اقتصاد دانش بنیان می شود این ارتباط را برقرار کرد و حتی اقتصاد را برمبنای این محل تعریف و تأمین کرد، گفت: در جامعه به دلیل وجود افراد نخبه و زبده و ظرفیت های علمی صحبت از ارتباط دانشگاه و صنعت می شود اما در عمل حلقه گمشده ای بین دانشگاه و صنعت وجود دارد به گونه ای که گاهی نخبگان و مخترعان از صنعت دور می مانند و از سوی دیگر صنعت از وجود اختراعات و مخترعان بی خبر است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ایجاد بازاری که در آن طرفین عرضه و تقاضا در یکجا به یکدیگر برسند را فرصتی مناسب برای برقراری ارتباط درست و منطقی دانشگاه و صنعت خواند و گفت: از طریق بورس ایده این فرصت فراهم می شود که دارندگان ایده و اختراعات بر اساس یک ساز و کار تعریف شده، ایده و اختراع خود را عرضه کنند یا اینکه با صاحبان صنعت برای اجرایی شدن آن مشارکت کنند.

وی گفت: انتظار نمی رود که این بازار بلافاصله بعد از شکل گیری به بازاری بزرگ تبدیل شود اما وقتی ظرفیت های آن به صاحبان صنعت و فکر معرفی شود، عرضه کننده و متقاضیان زیادی را دور هم جمع می کند و البته در ابتدای کار مشکلاتی وجود خواهد داشت که برای رفع آن نیازمند همفکری با دستگاه های ذی ربط ، اساتید و صاحبان فکر وجود دارد که این بازار به نحو احست به جامعه معرفی شود.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید بر اهمیت ایجاد یک بازار متشکل برای اختراعات به موضوع برند و برندسازی اشاره کرد و گفت: امروز در دنیا روی موضوع برند بسیار کار شده و اقتصادهایی بر مبنای آن اداره می شود اما بورس ایران فقط میزبان شرکت های تولیدی مانند، فولاد، مس، خودرو، سیمان، پتروشمی و پالایشگاهی و شرکت های خدماتی مانند بانک ها و بیمه و مخابرات است اما هم اکنون در بازار سرمایه ایران اثری از حضور اقتصاد دانش بنیان نیست.

صالح آبادی در پایان خاطر نشان کرد: وجود بورس ایده و صندوق های سرمایه گذاری مخاطره پذیر، نه تنها بستری برای تجاری سازی اختراعات به ثبت رسیده است بلکه با ایجاد این فرصت به جوانان زبده و خلاق انگیزش لازم برای شکل گیری اختراعات و ایده های جدید را می دهد و نوعی تشویق و بهایی است که به صاحبان فکر برای خلق نوآوری هایشان می شود.

برگرفته از www.ssaa.ir

درباره -

فرستادن یک دیدگاه

XHTML: شما می‌توانید از این برچسب‌ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>