دوشنبه , ۲۸ آبان ۱۳۹۷

خانه‌ای که با سند تک‌برگی مالکیت در سیستم جامع املاک کشور کاداس نشده است!

ثبت نیوز: خانه‌ای در تهران داستان عجیبی دارد، با وجود اینکه ثبت نیوز: برای این خانه سند تک برگی البته با بارکد 16 رقمی صادر شده و اداره ثبت، مالکیت دارنده سند را پذیرفته است اما این ملک در سیستم جامع املاک کشور کاداس نشده است.

به گزارش ثبت نیوز به نقل از فارس، زنی بود که هرچند خستگی‌ناپذیر در مورد کارش توضیح می‌داد اما خستگی دوندگی‌ زیاد در صورتش کاملاً مشخص بود. داستانی داشت که شاید در کشور کم‌نظیر و بی‌نظیر باشد! داستانش درباره ملکی است که برای او و همسرش همه چیزشان محسوب می‌شود، ملکی در تهران در محله یوسف آباد با زیربنایی قابل ملاحظه که دلش خوش بود زیر این آسمان بعد از سال‌ها زحمت کشیدن و جان کندن متعلق به خودشان است اما بعد از یک اتفاق ساده فهمیده بودند ملکشان با وجود اینکه سند تک‌برگی دارد در هیچ کجای این دوره زمانه حاکمیت قانون، ثبت نشده است!

خانم حمزه که همسرش مالک این ملک است، داستانش را این طور تعریف کرد: از شهرداری منطقه 6 به ما خبر دادند که ساختمان ما قطعه و ردیف ندارد، من پرس و جو کردم که آیا این مسئله روی اسناد ساختمان تأثیر گذاشته است یا نه که به من جوابی داده نشد.

با کنجکاوی مسئله سند را پیگیری کردم و متوجه شدم سند تک‌برگی صادرشده برای منزل ما به جای بارکد 18 رقمی بارکدش 16 رقم دارد، این مسئله خیلی عجیب بود برای همین به چند سازمان مختلف از جمله ثبت، شهرداری و بازرسی کل کشور مراجعه کردم. از بازرسی پرسیدم و به من گفتند سند منزل شما جعلی است، از کاداس ملک پرسیدم و پاسخ گرفتم که با پلاک ثبتی شما کاداسی صورت نگرفته است. انگار که پلاک ثبتی ملک ما در ثبت موجود نیست. حتی گفتند اصلاً نمی‌دانیم سند منزل شما چطور تولید شده است!

بارکد 16 رقمی ملک در گوشه سمت چپ سند تک‌برگی

حمزه در ادامه ماجرای سند ثبت نشده ملکش گفت: وضعیت پلاک ثبتی را به من نمی‌دادند، کارشناس پرونده هم استعفا کرد و کارشناس جدید هم می‌گوید در جریان وضعیت کامل پرونده نیست. تا آنجا که اطلاع دارم کپی سند با پیش‌سند هم متفاوت است. حتی در حین اخذ سند تک‌برگی متوجه شدم سند ملک سه فقره بازداشتی داشته که هیچ یک از مسئولان ثبت علت بازداشت را اعلام نکردند! پرونده ساختمان در شهرداری هم مفقود شده بود و پس از پیدا شدن پرونده به من اعلام کردند که علی‌رغم اخذ پایان کار پرسنل شهرداری تخلف عمده‌ای بر روی این ملک انجام دادند و با وجود شکایت‌های متعدد من هیچ‌کدام از شکایات به جایی نرسید.

با وجود اینکه در رابطه با بررسی پرونده ثبتی ملک در شهرداری منطقه 6 بابت حذف شدن قطعه و ردیف شکایت کرده بودم، اما در نهایت پاسخی از اداره ثبت ولیعصر به اداره ثبت استان تهران داده نشد و همان زمان بود که متوجه 16 رقمی بودن بارکد سند تک‌برگی و کاداس نشدن این سند شدم. در این زمان شکایتی به اداره املاک کل کشور ارائه کردم که هیچ پاسخی برای آن داده نشده است.

خرداد 97، به اداره ثبت ولیعصر مراجعه کردم و تقاضای تأیید سند تک‌برگی با بارکد 16 رقمی را از آنها داشتم که از سوی آن اداره با پاسخی مکتوب مواجه شدم که ضمن تأیید مالکیت من هیچ اشاره‌ای به سند تک‌برگی با بارکد 16‌رقمی نکرده بودند.این نامه را به سازمان ثبت کل‌کشور ارائه کردم ولی آن سازمان به دلیل عدم درج مشخصات سند آن را قبول نکردند و مشخص شدن وضعیت پلاک ثبتی ملک را به اداره ثبت ولیعصر حواله دادند که تا به امروز هم هیچ پاسخی از اداره ثبت ولیعصر به من داده نشده است.

حین پیگیری‌های متعدد از اداره ثبت ولیعصر متوجه شدم که بارکد پستی درخواست سند تک‌برگی مورخ 3 شهریور ماه سال 94، در سیستم فناوری اطلاعات ثبت ولیعصر وجود ندارد و با وجود پیگیری‌های متعدد باز هم به جایی نرسیدم.از آنجایی که در تاریخ اول مهرماه 94 سند تک‌برگی ملکم را دریافت کردم و به مشکلات فوق برخوردم اما هیچکدام از ادارات از قبیل شهرداری منطقه 6، اداره پست و اداره مخابرات که در رابطه با این ملک هم دچار مشکل شدند جهت رفع مشکلات به من پاسخی نمی‌دهند.

بی‌اعتبار بودن سند تک‌برگی که بارکد 16 رقمی دارد و اداره ثبت منطقه ادعای مالکیت فرد دارنده سند را پذیرفته است اتفاقی عجیب است، از آنجا که سازوکار ثبت املاک برای ایجاد نظم و اجرای قانون ایجاد شده است این انتظار وجود دارد تکلیف این ملک 272 متری با ماجرای عجیبش مشخص شود و در این بین تعیین شود چه افرادی با چه نیاتی زمینه‌ساز بروز این بی‌قانونی و تخلف شده‌اند؟

اسناد و مدارک مختلف این ملک نزد خبرگزاری فارس برای پیگیری مراجع ذی‌ربط موجود است.

Check Also

اتمام بررسی لایحه جامع انتخابات در کمیسیون سیاسی و دفاعی دولت

ثبت نیوز: معاون پارلمانی رئیس‌جمهور با اشاره به «لایحه جامع انتخابات» گفت: کار کارشناسی مفصلی بر روی این لایحه صورت گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *