سه شنبه , ۲۴ مهر ۱۳۹۷

دادگاه لاهه می‌تواند فشار تحریم‌ها را کم کند

ثبت‌نیوز: یک استاد حقوق بین‌الملل دانشگاه ایلینوی آمریکا پیش‌بینی کرد دیوان دادگستری بین‌المللی بتواند با دستور توقف موقت تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران، فشار بر کشورهای اروپایی برای تبادل مالی و بانکی با جمهوری اسلامی را کاهش دهد.

به گزارش ثبت‌نیوز، فرنسیس بویل دولت آمریکا را به راه انداختن جنگ اقتصادی علیه ایران متهم کرد و در گفت‌و‌گو با ایرنا افزود: جمهوری اسلامی می‌تواند به دلیل صدمات جبران‌ناپذیر تحریم‌ها، خواستار رای دادگاه برای توقف آنها شود که معادل دستور بین‌المللی «توقف موقت» است.

این حقوقدان آمریکایی که سابقه وکالت پرونده های بین المللی در دادگاه لاهه را دارد، با اشاره به اینکه این کار در عمل می تواند دامنه تحریم های آمریکا علیه تجارت و تبادل بانکی ایران را محدود کند، گفت: من پیشنهاد کرده بودم که ایران پیمان موسوم به «مودت، تجارت، رفت و آمد دریایی» (Treaty of friendship, commerce and navigation ) را بررسی کرده و بر مبنای آن از ایالات متحده شکایت کند.

بویل با بیان اینکه هر چند نقشی حقوقی در این شکایت نامه تازه ایران ندارم اما از آن پشتیبانی می‌کنم و افزود: تردیدی نیست که ایالات متحده یک جنگ اقتصادی تمام عیار را علیه ایران به راه انداخته و هدف آن تغییر نظام در ایران است.

وی گفت: اقدام ایران برای کشاندن ایالات متحده به دیوان دادگستری بین‌المللی، یک پاسخ قانونی و مسالمت آمیز در چارچوب منشور سازمان ملل متحد به اقدام ترامپ است که ستودنی است.

این حقوقدان آمریکایی ادامه داد: البته من متن شکایت ایران را نخوانده ام و درباره برخی جزئیات آن از طریق رسانه ها اطلاع پیدا کرده ام اما متن کامل برجام و شرایط بازگشت تریحم‌ها که در قطعنامه شورای امنیت ذکر شده را کاملا خوانده ام. دولت ترامپ هیچ توجهی برای خارج شدن از برجام ندارد. ایران این موضوع را در شکایت به دیوان دادگستری بین‌المللی مطرح کرده است.

بویل اضافه کرد: ایران همچنین از دیوان دادگستری بین‌المللی خواسته است که اقدامات موقتی برای حفاظت از تجارت ایران اتخاذ کند که توقف موقت (Temporary restraining order) علیه ایالات متحده است. به نظرم دیوان دادگستری بین‌المللی ظرف 10 روز آینده جلسه ای برای بررسی شکایت ایران برگزار می‌کند.

وی اظهار امیدواری کرد ایران موفق شود در این دادگاه بین المللی دستور توقف موقت علیه تحریم‌های ایالات متحده را بگیرد و ادامه داد: در دستور توقف موقت که قبل از صدور حکم نهایی و در کوتاه مدت صادر می‌شود، شاکی از دادگاه می‌خواهد پیش از وارد شدن صدمات جبران ناپذیر، به سرعت رای خود را صادر کند.

بویل در پاسخ به این پرسش که صدور رای دادگاه بین المللی برای توقف موقت تحریم ها در عمل چه گزینه هایی پیش روی ایران به وجود می آورد؟ گفت: ایران این حکم را به شورای امنیت سازمان ملل می‌برد تا به رای گذاشته شود؛ البته ایالات متحده آن را وتو می‌کند اما، ایران می‌تواند از این رای توقف موقت برای مقابله با تحریم‌های یکجانبه ایالات متحده در جهان بهره ببرد، خصوصا درباره کشورهای اروپایی این رای تاثیر گذار است.

وی تصریح کرد: ایران هم اکنون در حال گفت وگو با اروپایی ها بر سر بسته برجامی است تا ببیند آنها می‌توانند کانال بانک‌های مرکزی خود را برای تداوم تبادل مالی با ایران فعال نگه دارند یا نه. بر اساس یک قاعده کلی قانون بین‌الملل، بانک‌های مرکزی دارای مصونیت هستند.

استاد دانشگاه ایلینوی آمریکا تاکید کرد: در حالیکه بانک‌های خصوصی ناگزیر به پیروی از فشارهای ایالات متحده هستند، داستان بانک‌های مرکزی متفاوت بوده و من امیدوارم رای احتمالی به توقف موقت تحریم‌های آمریکا تاثیر خوبی در عرصه ارتباط با بانک‌‌های مرکزی کشورهای اروپایی داشته باشد.

بویل ادامه داد: صدور رای احتمالی موقتی و فوری دیوان دادگستری بین‌المللی می‌تواند در موضوع تجارت ایران با کشورهایی همچون هند و چین هم موثر باشد و ایران می‌تواند از این رای برای روشن کردن طرف مقصر در این جدال استفاده کند. این رای می‌تواند به دیپلمات‌های ایرانی ابزار خوبی بدهد تا از حقوق تجاری ایران دفاع کنند.

وی درباره تاثیر بلند مدت طرح شکایت در دیوان دادگستری بین‌المللی علیه آمریکا گفت: اگر در آینده ایالات متحده وارد فرایند تهدید نظامی و اعمال نظامی علیه ایران در منطقه خلیج فارس شود، ایران می‌تواند دوباره موضوع را به دیوان دادگستری بین‌المللی کشانده و خواستار رای فوری برای تعلیق اعمال هجومی ایالات متحده شود.

این حقوقدان آمریکا در پاسخ به اینکه ضمانت اجرای آرای دیوان دادگستری بین‌المللی چیست؟ گفت: این دیوان، کلانتر جهان نیست و این کار قاعدتا بر عهده شورای امنیت است. از آنجا که ایالات متحده می‌تواند قطعنامه‌های شورای امنیت را وتو کند، ایران می‌تواند موضوع را به مجمع عمومی سازمان ملل ببرد.

بویل افزود: در هر صورت دیوان دادگستری بین‌المللی نمی‌تواند نقش پلیس و بازوی نظامی را برای اجبار ایالات متحده به تمکین رای دادگاه داشته باشد.

وی با رد ادعای مقام های آمریکایی مبنی بر بی اساس بودن شکایت ایران از تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه آمریکا گفت: ایالات متحده چه بخواهد، چه نخواهد باید به دیوان دادگستری بین‌المللی برود و از اتهامات دفاع کند.

او گفت: مطمئن هستم مقام های دولت ترامپ از هم اکنون در حال آماده شدن برای رفتن به دادگاه هستند. اگر این شکایت بی‌اساس بود، اصولا دیوان دادگستری بین‌المللی وقتی برای تشکیل جلسه و بررسی شکایت تنظیم نمی‌کرد.

Check Also

بین‌المللی شدن مشکل ایران و عراق بر سر تالاب هورالعظیم

ثبت نیوز: عباس گلریز، رئیس اداره محیط زیست وزارت امورخارجه در نشست علمی دیپلماسی آب که توسط موسسه پژوهشی آموزشی خانه آب ایران با محوریت تالاب مرزی هورالعظیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *