پنج شنبه , ۲۴ آبان ۱۳۹۷

رسیدگی به درخواست‎ ۱۳۰ نفر از زندانیان

ثبت نیوز: رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب زنجان گفت: ۱۸ نفر از قضات محاکم زنجان به همراه تعدادی از قضات شورای حل اختلاف با حضور در زندان مرکزی، با ۱۳۰ نفر از زندانیان به صورت چهره به چهره دیدار کردند.
به گزارش ثبت نیوز به نقل از میزان، یارمحمدی رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب زنجان اعلام کرد: در راستای منویات ریاست معزز قوه قضاییه و دستورات رئیس دادگستری در جهت کاهش جمعیت کیفری و رسیدگی به مشکلات زندانیان، ۱۸ نفر از قضات محاکم زنجان به همراه تعدادی از قضات شورای حل اختلاف با حضور در زندان مرکزی، با ۱۳۰ نفر از زندانیان به صورت چهره به چهره دیدار و گفت‏‌وگو کردند.
در این دیدار چهره به چهره، محکومین مالی و کیفری و زندانیان تحت قرار، مشکلات و درخواست‌های خود را مطرح و در چارچوب قانون راهنمایی‌ها و ارشادات لازم را به آنها ارئه شد.
همچنین در این دیدار به برخی از محکومین نیز مرخصی روزانه و ساعتی تحت‌الحفظ مأمورین اعطاء گردید.
وی با اشاره به اینکه هرسال دو بار کل قضات استان زنجان از زندان بازدید و با زندانیان ملاقات می‌کنند گفت: این دومین تجربه حضور قضات محاکم زنجان به همراه قضات شوای حل اختلاف و به صورت جمعی در زندان بود و امیدواریم با برنامه‌ریزی انجام شده این روند در سه ماهه سوم نیز ادامه یابد.
وی نتیجة حضور قضات در زندان را آشنایی با محیط زندان و وضعیت نگهداری آن‌ها و آگاهی از مشکلات محبوسین و ارائه راهکار‌های لازم در جهت کاهش حبس زندانیان دانست.
یارمحمدی با اشاره به اینکه هرچقدر دیدار مقامات قضائی با زندانیان بیشتر باشد، قطعاً اتخاذ تصمیم آن‌ها بیشتر منطبق با واقعیت خواهد بود. نتیجه حضور قضات در زندان را دو طرفه اعلام که باعث می‌شود افراد محبوس شده در کمترین مدت و به صورت مستقیم و بدون هیچگونه محدودیت و تشریفاتی با قاضی صادر کننده حکم خویش ملاقات و مشکلات و دیدگاه‌های خود را مطرح کنند.
وی افزود: از طرفی این احساس در آن‌ها به وجود آید که بعد از صدور حکم ارتباط وی با مقام قضائی قطع نگردیده و این بار قاضی نه از بابت محاکمه، بلکه از جهت رفع مشکل وی در زندان حضور یافته تا در راستای رأفت اسلامی و اختیارات مصرح در قانون مجازات اسلامی، زمینة بازگشت وی به جامعه را فراهم آورد.
یارمحمدی با بیان اینکه قضات محاکم با صدور رأی به هیچ وجه من‌الوجوه فارغ از وضعیت زندانی نبوده، اظهار داشت: در این راستا با برنامه‌ریزی صورت گرفته، در هر هفته دو نفر از قضات محاکم در زندان حاضر و با کسانی‌که درخواست ملاقات با مقام قضائی را نموده‌اند، دیدار و راهنمایی‌های لازم را در جهت حل مشکلات آن‌ها ارائه می‌نمایند.

Check Also

اتمام بررسی لایحه جامع انتخابات در کمیسیون سیاسی و دفاعی دولت

ثبت نیوز: معاون پارلمانی رئیس‌جمهور با اشاره به «لایحه جامع انتخابات» گفت: کار کارشناسی مفصلی بر روی این لایحه صورت گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *