سه شنبه , ۲۴ مهر ۱۳۹۷

رشد اقتصادی چین به مرز ۶٫۸ درصد رسید

ثبت‌نیوز: با وجود اینکه اقتصاد چین با چالش هایی از سوی آمریکا مواجه شده است آمارها نشان می دهد رشد اقتصادی این کشور در نیمه نخست سال جاری میلادی به رقم ۶٫۸ درصد رسیده است.

به گزارش ثبت‌نیوز به نقل از ایرنا، اداره ملی آمار چین روز سه شنبه در تارنمای خود اعلام کرد این رقم نشانه موفقیت در پیشبرد اصلاحات اقتصادی در کشور است.

با این وصف تحلیلگران بازار بر این باورند که به دلیل شروع جنگ تجاری چین و آمریکا و تغییر توازن تجاری، احتمالا رشد تولید ناخالص داخلی (رشد اقتصادی) چین در نیمه دوم سال ۲۰۰۸ میلادی کاهش خواهد یافت.

هدف دولت چین رسیدن به رشد اقتصادی بین ۶٫۵ تا ۷ درصد در سال جاری میلادی است و ‘لی که چیانگ’ نخست وزیر این کشور در اجلاس سالانه کنگره در ماه مارس(اسفند) تاکید کرد کشورش به این هدف دست خواهد یافت.

ارزش اقتصادی چین و تولید ناخالص داخلی این کشور در نیمه اول سال جاری میلادی نیز ۶ هزار و ۲۷۰ میلیارد دلار اعلام شده است در نیمه اول سال ۲۰۱۸ میلادی بر اساس گزارش اداره ملی آمار چین، میانگین سرانه درامد با ۶٫۶ درصد رشد به دو هزار و ۱۰۷ دلار رسیده است.

در همین حال سرمایه گذاری چین در دارایی های منقول در این مدت در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته ۹٫۷ درصد بیشتر شده و نرخ بیکاری نیز ۴٫۸ درصد بوده است که تفاوت زیادی با یک سال قبل نداشته است.

اداره ملی آمار چین همچنین رشد خرده فروشی را ۹ درصد، سرمایه گذاری در دارایی های ثابت ۶ درصد و رشد تولیدات صنعتی را در شش ماهه اول سال ۲۰۱۸ میلادی ۶٫۷ درصد اعلام کرده است.

گمرک چین نیز دو روز پیش اعلام کرده بود به رغم تنش های تجاری با آمریکا و یکجانبه گرایی های این کشور، ارزش تجارت خارجی چین در نیمه اول سال ۲۰۱۸ میلادی، ۷٫۹ درصد رشد کرده و به ۱۴ هزار و ۱۲۰ میلیارد یوان معادل ۲ هزار و ۱۲۰ میلیون دلار رسیده است.

این گزارش توسعه اصلاحات و ساخت مناطق تجارت آزاد، بهبود شرایط ساختاری صنعتی کشور و استمرار سیاست درهای باز را از علل افزایش ارزش تجارت خارجی چین اعلام کرده بود.

Check Also

بین‌المللی شدن مشکل ایران و عراق بر سر تالاب هورالعظیم

ثبت نیوز: عباس گلریز، رئیس اداره محیط زیست وزارت امورخارجه در نشست علمی دیپلماسی آب که توسط موسسه پژوهشی آموزشی خانه آب ایران با محوریت تالاب مرزی هورالعظیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *