پنج شنبه , ۲۴ آبان ۱۳۹۷

سازمان‌ها باید در جهت احقاق حقوق مردم حرکت کنند

دویست و پنجاه و چهارمین جلسه مجمع مدیران توسعه منابع انسانی قوای سه گانه به ریاست مهدی ناصری دولت آبادی رییس امور اداری و استخدامی کارکنان اداری قوه قضاییه در ساختمان مرکزی قوه قضاییه برگزار شد.

به گزارش ثبت نیوز به نقل از میزان، دویست و پنجاه و چهارمین جلسه مجمع مدیران توسعه منابع انسانی قوای سه گانه به ریاست مهدی ناصری دولت آبادی رییس امور اداری و استخدامی کارکنان اداری قوه قضاییه در ساختمان مرکزی قوه قضاییه برگزار شد.

ناصری دولت آبادی در ابتدای این نشست ضمن تبریک اعیاد ذی الحجه و هفته دولت، سازمان موفق را سازمانی دانست که مراجعین درونی و بیرونی از آن رضایت داشته باشند و این رضایت را مهمترین سرمایه آن سازمان عنوان کرد.

وی با تاکید بر اینکه سازمان‌ها باید در جهت احقاق حقوق مردم حرکت کنند، عینیت بخشیدن به این موضوع در دستگاه قضا را مرهون تلاش‌های همکاران در این قوه دانست.

رییس امور اداری و استخدامی کارکنان قوه قضاییه، احقاق حقوق مراجعان را هدف قوه قضاییه عنوان کرد و گفت: با توجه به اصول قانون اساسی و به عنوان یک هدف، باید تلاش کنیم تا مراجعان به حقوق‌شان برسند.

ناصری دولت آبادی با استناد به اصل ١٥٦ قانون اساسی، رسیدگی و صدور حکم در مورد تظلمات، گسترش عدل و احیای حقوق عامه، نظارت بر حسن اجرای قوانین، کشف مجرم و تعقیب و مجازات مجرمان و اقدام مناسب برای پیشگیری از وقوع جرم و اصلاح مجرمان را از جمله وظایف قوه قضاییه برشمرد.

رییس امور اداری و استخدامی کارکنان اداری قوه قضاییه با اشاره به کار سنگین، طاقت فرسا و حساس در دستگاه قضا، هدف هر سازمان را به مثابه میوه درختی دانست که کارکنان صف تنه و شاخ و برگ آن هستند.

وی در ادامه به بیان برخی مشکلات ناشی از فعالیت حرفه‌ای در قوه قضائیه پرداخت و برخی مصادیق آن را چنین عنوان کرد:

۱- فشار روحی وارده بر همکاران قضائی و اداری بسیار بالاست و دلیل آن نیز ارتباط مستقیم بسیاری از پرونده‌ها با معضلات اجتماعی است. پروند‌هایی مانند اختلافات خانوادگی، اجرای احکام و…

۲- عدم امکان جلب رضایت تمامی مراجعین و دلیل آن نیز محکومیت حداقل نیمی از مراجعان می‌باشد البته بنا به تأکید مسئولان عالی قوه، برمبنای قانون اطمینان حاصل شود.

۳- تعداد مراجعان به دادگستری‍‌ها بسیار بالاست و همکاران به لحاظ اعتقاد در دسترس بودن عدالت خود را ملزم می‌دانند که که مراجعان را پذیرش نمایند در برخی مراکز روزانه بالغ بر ۱۰۰۰۰ مراجعه کننده ثبت می‌شود و بعضی از همکاران روزانه حدود ۲۰۰ مراجعه کننده هم دارند.

۴- آمار بسیار بالای پرونده در شعب هم از مشکلات اساسی است طبق برنامه اجرایی برای هر شعبه سهمیه‌ای تعیین شده که تقریباً کلیه شعب به طور میانگین دو تا سه برابر میزان مزبور رسیدگی می‌کنند و در عین حال برای هر شعبه ۳ تا ۴ کارمند باید تخصیص یابد که تقریباً نیمی از این همکاران اداری تأمین شده‌اند لذا تلاش برای کادر اداری و در جهت افزایش خدمت رسانی به مردم ضروری است.

رییس امور اداری و استخدامی کارکنان اداری قوه قضاییه در پایان ابراز امیدواری کرد که خداوند توان خدمت مضاعف را نصیب همه نماید.

دکتر صدری معاون سرمایه انسانی سازمان اداری و استخدامی کشور به بیان موضوعاتی در خصوص مباحث اداری و آینده پژوهی پرداخت.

همچنین در خصوص قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، دستورالعمل تشخیص صلاحیت مشاوران خدمات مدیریتی و بهره وری، ابطال بند ٩ آیین نامه ساماندهی اشتغال فرزندان شاهد و جانبازان ٢٥ درصد و بالاتر و بهره‌مندی از امتیازات یک مقطع تحصیلی برای رزمندگان دارای شش ماه سابقه داوطلبانه بحث و بررسی صورت گرفت.

Check Also

اتمام بررسی لایحه جامع انتخابات در کمیسیون سیاسی و دفاعی دولت

ثبت نیوز: معاون پارلمانی رئیس‌جمهور با اشاره به «لایحه جامع انتخابات» گفت: کار کارشناسی مفصلی بر روی این لایحه صورت گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *