سه شنبه , ۲۴ مهر ۱۳۹۷

سرانه روزانه درمان اعتیاد کشور تنها ۲ دلار است

ثبت نیوز : رئیس سازمان امور اجتماعی کشور با اشاره به اینکه در دهه ۸۰ ، شیشه و کراک به سرعت در کشور فراگیر شد، گفت: شاید نشود به طور قطع ادعا کرد که تعداد معتادان کم شده ولی شبکه‌های درمانی در کشور افزایش یافته است و در حال حاضر در کشور ۸۶۰۰ مرکز درمانی وجود دارد که ۸۰۰ هزار تا یک میلیون نفر به این مراکز مراجعه و از آنها خدمات می‌گیرند که در دهه ۸۰ این تعداد شبکه درمانی در کشور نداشتیم.

به گزارش ثبت نیوز به نقل از ایسنا، تقی رستم وندی در نشست خبری خود در پاسخ به این پرسش که ممکن است کسی برای مدتی مصرف مواد مخدر را ترک کند اما مجددا به آن گرایش پیدا کند، گفت: حلقه مفقوده در فرآیند درمان اعتیاد این است که فرد پس از ترک کردن تحت پوشش و صیانت اجتماعی قرار گیرد و این امکان را پیدا کند که شغلی به دست آورده و به خانواده بازگردد اما ما نمی‌توانیم تا مرحله پایانی معتادان را هدایت کنیم. متاسفانه به دلیل وضعیت اقتصادی این حلقه مفقوده ایجاد شده است.

رستم وندی اضافه کرد: در سال ۹۶، هفت هزار نفر زیر پوشش حمایت‌های اجتماعی قرار گرفتند و برای آنها شغل ایجاد شد اما این میزان در برابر ۸۰۰ هزار نفر تعداد کمی است؛ برای اینکه در حوزه درمان به توفیق برسیم باید برای تمام افراد زیر پوشش شغل ایجاد کنیم تا آنها بتوانند به کانون خانواده بازگردند.

وی همچنین به مراکز ماده ۱۶ نیز اشاره کرد و گفت: معتادان می‌توانند دو شش ماه را با حکم قضایی در این مراکز نگهداری شوند. البته در قانون ظرفیت‌هایی وجود دارد که قضات می‌توانند با حکم قضایی مدت بیش از این را حکم دهند اما قانون این است که دو شش ماه می‌توانند معتادان را در این مراکز نگهداری کنند.

رئیس سازمان امور اجتماعی کشور با اشاره به اینکه بسیاری از NGOها می‌توانند در درمان معتادان موفق شوند، گفت: افراد آگاهانه به این مراکز مراجعه می‌کنند و درمان نیز در این مراکز با استانداردها و کنار خانواده انجام می‌شود. به عبارت دیگر شرط درمان همراهی خانواده است که شاید در مراکز ماده ۱۶ این امکان فراهم نباشد.

او با بیان اینکه NGOها برخاسته از بطن مردم هستند و احتمال سوء استفاده از این ظرفیت بزرگ نفی نمی‌شود افزود: ممکن است میان این سمن‌ها تشکیلاتی وجود داشته باشند که دچار انحراف شوند که با آنها برخورد می‌شود اما در اینجا توانمندسازی سمن‌ها اهمیت بسیاری دارد. توانمندسازی در حوزه مدیریت سمن‌ها و مشارکت در امر حکمرانی صرف خاص و میل جمع برای مشارکت کفایت نمی‌کند. بلکه آن افراد باید صاحب تخصص و توانایی‌های لازم باشند.

رستم وندی به آمارهای ارائه شده از گورخواب‌های زابل که توسط یکی از خبرنگاران پرسیده شد اشاره کرد و گفت: در آسیب‌های اجتماعی عدد و ارقام بالا و پایین است. یعنی دچار آسیب اعداد و ارقام شده‌ایم. ما گرفتار تله آماری شده‌ایم و بیش از اینکه پدیده آزار دهنده باشد آمارها امنیت روانی مردم را مخدوش می‌کند. در اطلاعات به دست آمده یک گورخواب در زابل وجود داشت که در فاصله ۵۰ متری مرکز صیانتی ساکن بود و مواد غذایی لازمش را از آنجا تامین می‌کرد اما حاضر به حضور در آن مرکز نبود.

به گفته وی کشور ما در وضعیت آمارهای قتل نسبت به جهان وضعیت مناسبی دارد و در آمارهای خودکشی نیز پنج تا شش در هر ۱۰۰ هزار نفر خودکشی داریم که نسبت به جهان در وضعیت مناسبی هستیم.

او افزود: سرانه‌ای که در کشور هزینه درمان مواد مخدر می‌کنیم در قیاس با هزینه‌ای که در دنیا می‌شود یک دهم آن است یعنی در دنیا برای درمان معتادان روزانه ۲۰ دلار اما در کشور ما دو دلار هزینه می‌شود. در حقیقت ما به دلیل کمبود منابع هنوز به آن سطح از امکانات درمانی نرسیده‌ایم که همه معتادان را پوشش دهیم. البته اقدامات بسیاری در این زمینه شده است و در سال گذشته برای اولین بار در تهران و پنج استان دیگر که از این نظر مخاطره آمیز بودندمراکز مادر و کودک تاسیس شد.

رستم وندی همچنین به طلاق نیز اشاره کرد و گفت: رشد طلاق در کشور تثبیت شده است و می‌توانیم ادعا کنیم  سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ طلاق فقط ۱.۳ درصد افزایش داشته است که این امر نشان دهنده تثبیت رشد طلاق است؛ چراکه به همان میزان نیز جمعیت رشد کرده است. همچنین سال گذشته شاهد کاهش ۹.۵ درصدی ازدواج در کل کشور بودیم.

۱۱ میلیون حاشیه نشین

رئیس سازمان امور اجتماعی کشور به آسیب اجتماعی حاشیه نشینی نیز اشاره کرد و گفت: حدود ۱۱ میلیون حاشیه نشین داریم. هشت میلیون نفر هم در بافت فرسوده و تاریخی زندگی می‌کنند. همچنین ۲۷۰۰ محله حاشیه نشین بافت فرسوده و بافت تاریخی وجود دارد که ۱۰۰۰ محله آن بافت فرسوده، ۱۱۰۰ محله حاشیه نشین و ۶۰۰ محله هم بافت تاریخی است که جمعا ۱۴۱ هزار هکتار مساحت این ۲۷۰۰ محله است و حدود ۱۸ درصد مساحت شهری را به خود اختصاص می‌دهد و ۳۰ درصد جمعیت شهری نیز ساکن این محلات هستند.

ایلام بالاترین اقدام به خودکشی را دارد

رستم وندی با اشاره به اینکه در خودکشی روند افزایشی کمی داریم،‌ گفت: آمار اقدام به خودکشی و آمار خودکشی منجر به فوت متفاوت است. آمار اقدام به خودکشی در سال کمی بیش از پنج هزار مورد است که به طور میانگین سه چهارم آنها منجر به فوت می‌شود. بر این اساس می توان گفت که سه تا چهار هزار آمار فوت ناشی از خودکشی در کشور داریم که ایلام بالاترین استان اقدام به خودکشی و کرمانشاه دارای بیشترین آمار خودکشی منجر به فوت است. اکنون در جدول جهانی رتبه ۱۵۴ را در زمینه داریم.

فضای مجازی تشدید کننده آسیب‌های اجتماعی

وی به جرایم فضای مجازی نیز اشاره کرد و گفت: با فراگیر شدن شبکه‌های اجتماعی شاهد افزایش مفاسد نیز هستیم. به طوریکه ۳۵ درصد جرایم سایبری جرایم مالی، ۳۵ درصد جرایم اخلاقی و باقی نیز به سایر شاخه‌ها اختصاص دارد. البته این فرایند مختص به کشور ما نیست. در دنیا سود ناشی از ایجاد محتوای مستهجن در فضای مجازی در ۱۰ سال پیش ۱۷ میلیارد دلار و طبق آخرین آمار در سال ۲۰۱۶ به ۹۰ میلیارد دلار رسیده است. می‌توان گفت فضای مجازی عامل تشدید کننده‌ای برای آسیب‌های اجتماعی شده است.

Check Also

تهیه دستورالعمل مبارزه با قاچاق کالاهای صنایع دستی

ثبت نیوز: سرپرست اداره صادرات معاونت صنایع دستی از تهیه دستورالعمل مبارزه با قاچاق کالاهای صنایع دستی با بخش حقوقی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خبر داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *