سه شنبه , ۲۴ مهر ۱۳۹۷

بانک مرکزی باعث پیش‌فروش ۷۰ تن سکه شد

ثبت‌نیوز: رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا و جواهر گفت: برای زبان صنعتی و بازاری باید زبان دولتی ایجاد کنیم تا نتیجه مطلوب بگیریم.

به گزارش ثبت‌نیوز به نقل از ایسنا، حجت‌اله شفائی در همایش فرصت‌ها و چالش‌های صنعت طلا و جواهر افزود: عدم ثبات سیاسی منطقه‌ای و جهان، خروج آمریکا از  برجام، تشدید تحریم‌ها، سیاست‌های غیرکارشناسی بانک مرکزی، گرانی سکه، نوسانات شدید نرخ ارز در کشور و عدم اعتنا دولتمردان به فعالان بخش‌خصوصی و صنعتی کشور، صنعت طلا و جواهر را کاملا به تعطیلی کشانده است.

وی با اشاره به اینکه تولید، عرضه و فروش با مشکل مواجه شدندکه باید به دنبال راهکار و پیشنهاد به دولت باشیم، گفت: متاسفانه سیاست بانک مرکزی اشتباه و غیرکارشناسانه است، علی‌الخصوص در بحث سکه که برای صنعت طلا و جواهر مشکلاتی ایجاد کرده است.

شفائی با اشاره به اینکه مواد اولیه را باید بانک مرکزی تامین کند، مانند ترکیه که علاوه بر تامین مواد اولیه تسهیلات هم دریافت می کنند و بیان اینکه سیاست بانک مرکزی سیاست ذخیره سازی است، تصریح کرد: متاسفانه بانک مرکزی در کوتاه مدت سیاست ذخیره سازی را زیر پا گذاشت و به بهانه حراج سکه و تنظیم بازار باعث پیش فروش ۷۰  تن سکه شد.

وی گفت: با علم به اینکه در بحرانیم اما گردش جزیی وجود داشت و پیش فروش سکه بانک مرکزی  باعث جذب مردم و مردن تولید و فروش صنعت طلا و جواهر کشور شد.

این فعال بازار طلا با اشاره به اینکه با سیاست بانک مرکزی تا چند ماه آینده سکه یادبود بهار آزادی از سکه های رایج پیشی می‌گیرد، افزود: بانک مرکزی صنعت هفت هزار ساله طلا و جواهر را به نابودی کشانده و  نیازی به تحریم نداریم چراکه سیاست نادرست بانک مرکزی و عدم فعالیت بخش خصوصی بیشتر از تحریم های موجود لطمه بیشتری به ما می‌زند.

به گفته شفائی، صنعت طلا و جواهر، تولید و عرضه و فروش ندارد، چرا که ذخایر سکه به کشور تزریق و پول های مردم در بانک بلوکه شده است.

وی با بیان اینکه نمایشگاه سکو پرتاب تولید است و حضور در نمایشگاه داخلی و خارجی بهترین فرصت برای نمایش گذاشتن توانمندی های هرصنعت است، اضافه کرد: متاسفانه صادرات ما با شروط دوازده گانه و اعلام خرید با ارز ۴۲۰۰ و خرید ارز۸۰۰۰ تومان یک سیاست اشتباه است.

شفایی با بیان اینکه ترکیه تا ۲۰ سال پیش واردکننده جنس دست دوم ایرانی بود، اما اکنون دومین کشور تولیدکننده است، افزود: متاسفانه به علت تحریم ها مسائل امنیت و سیاسی اهمیت دارد که به مسائل اقصادی و تجارت نمی پردازند، هم‌چنین در روابط سیاسی امنیتی که تحت شعاع است اجازه ورود بحث اقتصادی را نمی دهد.

 

Check Also

علت ریزشی شدن بورس

ثبت نیوز: در ماه‌های گذشته نرخ ارز روند صعودی به خود گرفت و این موضوع سبب شد معاملات بورس اوراق بهادار و فرابورس ایران رونق گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *