جمعه , ۲۷ مهر ۱۳۹۷

صنعت خودرو منابع کشور را هدر می‌دهد

 ثبت نیوز : عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی گفت: در بسیاری از علم‌های پیچیده دنیا جزء ۱۰ کشور برتر دنیا هستیم، اما در صنعت خودرو که زیاد علم پیچیده‌ای هم نیست به دلیل تنبلی در کار و ساختار معیوب دولتی خودروسازان هیچ رشدی نداشته‌ایم.

به گزارش ثبت نیوز ابوالفضل ابوترابی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص تحقیق و تفحص از صنعت خودرو تا اواسط مرداد افزود: هنوز تحقیق و تفحص انجام نشده و هیئت رئیسه کمیته تحقیق و تفحص نیز مشخص نیست. اما چیزی که مسلم است اینکه خودرو یک صنعت لوس شده که منابع کشور را هدر می‌دهد. کره جنوبی به فاصله کمی بعد از ایران خودروسازی را آغاز کرد و امروز می‌بینیم که یکی از قطب‌های بزرگ خودروسازی دنیا این کشور است.

وی افزود: با وجود اینکه در بسیاری از علم‌های پیچیده دنیا مانند صنعت هسته‌ای، بهداشت و درمان، هوا فضا و نانو تکنولوژی جزء ۱۰ کشور برتر دنیا هستیم، اما در صنعت خودرو که زیاد علم پیچیده‌ای هم نیست به دلیل تنبلی و ساختار معیوب دولتی خودروسازان هیچ رشدی نداشته‌ایم و هم‌اکنون صنعت خودرو در حال بلعیدن منابع کشور است.

نماینده مردم نجف‌آباد در مجلس با اشاره به اینکه هیچ جای دنیا این طور نیست که یک سال قبل پول خودرو را  بدهند و بعد از یک سال با منت و کاهش کیفیت، خودرو را تحویل مشتری دهند، گفت: در دولت‌ها چند مرکز وجود دارد که خانه خلوت دولت‌ها هستند و هر زمانی دولت کم بیاورد به این خانه خلوت‌ها روی می‌آورد. در دولت‌های قبل و دولت فعلی این مشکل را داشته‌ایم. به همین دلایل شاهد رشد صنعت خودرو در ایران نبوده‌ایم چرا که همیشه از صنعت خودرو به شکل کاذب حمایت شده است و این صنعت را لوس کرده‌اند.

وی گفت: بحث تحقیق و تفحص از صنعت خودرو در مجلس نهم هم مطرح بود که به جای خاصی نرسید و در این مجلس هم هنوز هیئت رییسه آن مشخص نشده است. باید یک تحقیق و تفحص جامع در زمینه صنعت خودرو با ارائه راهکار انجام شود. به احتمال قوی بحث‌های مادی، رانت‌خواری و انتصابات در صنعت خودرو مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

این عضو کمیسیون شوراها مجلس افزود: صنعت خودرو در کره جنوبی سعی و تلاش کردند و صنعت خودروی‌شان دولتی نبود که رانت در آن باشد. بنابراین یکی از راهکارهای پیشرفت صنعت خودرو در ایران واگذار شدن آن به بخش خصوصی است.

Check Also

تصویب نشدن افزایش قیمت مرغ

ثبت نیوز: طی ماه‌های گذشته نوسانات نرخ ارز سبب شده که بسیاری از تولیدکنندگان نسبت به افزایش هزینه‌های تولیدشان گله‌مند شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *