دوشنبه , ۲۸ آبان ۱۳۹۷

فراهم سازی زیرساخت‌های مناسب برای بحث مالکیت فکری و معنوی

ثبت نیوز: قانون ثبت اطلاعات و علائم تجاری و طرح‌های صنعتی در سال 86 به روز گشته و  اکنون طرح جامعی برای حمایت از مالکیت صنعتی در مجلس شورای اسلامی مطرح شده است.

به گزارش ثبت نیوز به نقل از ایسنا، مرتضی مرادیان با بیان این‌که در سال‌های اخیر روابط اقتصادی ایران و دانمارک رشد چشمگیری داشته است گفت: دانمارک از جمله کشورهای اروپایی است که در مالکیت معنوی و ثبت اختراع و علائم تجاری تلاش‌های زیادی انجام داده و دارای تجربه خوبی در این زمینه است.

وی افزود: به رسمیت شناختن و حفظ مالکیت معنوی در توسعه و رشد اقتصادی کشور و همچنین توسعه روابط اقتصادی با دیگر کشورها به ویژه دانمارک که اساس اقتصاد آن دانش بنیان و دانش محور است بسیار مهم و ضروری است. با توجه به اینکه در اسناد بالادستی کشورمان به این موضوع تاکید شده در سال‌های اخیر اقدامات مهمی توسط مسئولین مربوط در این زمینه انجام و زیرساخت‌های خوبی در بحث مالکیت فکری و معنوی فراهم شده است.

مرادیان اظهار کرد: قانون ثبت اطلاعات و علائم تجاری و طرح‌های صنعتی در سال 86 به روز شد و اکنون نیز طرح جامعی برای حمایت از مالکیت صنعتی در مجلس شورای اسلامی مطرح شده است. خوشبختانه پس از پیگیری‌های لازم و توسعه همکاری‌ها بین ایران و دانمارک در یک سال اخیر دومین تفاهم‌نامه همکاری میان مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و اداره ثبت اختراع و علائم تجاری دانمارک طی روزهای اخیر امضا شد.

سفیر ایران در دانمارک گفت: برای امضای این تفاهم‌نامه و توسعه روابط، دوره‌های متعدد آموزشی، بازدیدهای مطالعاتی و بخشی و تبادل تجربیات متقابل  بین دو کشور انجام شده است. این تفاهم‌نامه برای شرکت‌های دانمارکی که در ایران مشغول فعالیت هستند بسیار حائز اهمیت بوده و در واقع بدون آن امکان توسعه سرمایه‌گذاری در ایران بسیار دشوار خواهد بود. تفاهم نامه امضا شده بین ایران و دانمارک یکی از کارآمدترین و موثرترین تفاهم‌نامه‌ها برای حفظ مالکیت معنوی ،ثبت اختراعات و علائم تجاری و ایده است که  متعاقب امضا تفاهم‌نامه اول در آذرماه سال گذشته صورت پذیرفته است.

وی افزود: در مذاکراتی که با آقای سورنسن مدیرکل ثبت اختراعات دانمارک داشتم وی ضمن اظهار خشنودی از توسعه همکاری‌ها و ذهن باز و خلاق جوانان ایرانی این اقدامات را بستر خوبی برای رشد روابط اقتصادی عنوان کرد. او گفته است اداره ثبت اختراعات و علائم تجاری دانمارک بیش از ۱۰ سال است که پروژه‌های مختلفی را در سرتاسر دنیا راه‌اندازی کرده و در طول سال گذشته متخصصان خبره خود را برای مذاکره به ایران اعزام کرده است. سورنسن همچنین گفت همکاری‌ها شامل ۴ اولویت تقویت ظرفیت نیروی انسانی و مدیریتی، اجرای قوانین ثبت و اعمال مالکیت صنعتی، جهت دهی، اصلاح فعالیت‌ها و افزایش سطح آگاهی متخصصین مرکز مالکیت معنوی خواهد بود.

مرادیان اظهار کرد: در همین رابطه آقای ترگل بورگ در ماه‌های اخیر به عنوان مشاور مالکیت معنوی در سفارت دانمارک در تهران مشغول به کار شده و به شرکت‌های علاقمند دانمارکی برای فعالیت اقتصادی در ایران خدمات مشاوره‌ای ارائه می‌دهد.

سفیر کشورمان هم‌چنین از مسئولین سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، مرکز مالکیت معنوی ایران، سفارت دانمارک در تهران، وزارت خارجه دانمارک و همکارانش در سفارت ایران برای تلاش‌های به عمل آمده تشکر کرد.

لازم به ذکر است اخیرا یک هیات از ایران در چارچوب تفاهم‌های انجام شده شامل نمایندگان گمرک، اداره ثبت، قوه قضائیه و نیروی انتظامی به مدت یک هفته در یک دوره مطالعاتی در دانمارک شرکت کردند.

Check Also

اتمام بررسی لایحه جامع انتخابات در کمیسیون سیاسی و دفاعی دولت

ثبت نیوز: معاون پارلمانی رئیس‌جمهور با اشاره به «لایحه جامع انتخابات» گفت: کار کارشناسی مفصلی بر روی این لایحه صورت گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *