دوشنبه , ۲۳ مهر ۱۳۹۷

قطع همکاری ترکیه با موسسه مشاوره‌ای آمریکایی

ثبت نیوز: ماه گذشته برات آلبایراک- وزیر دارایی ترکیه گفته بود که ترکیه می‌خواهد برای اجرای برنامه میان مدت اقتصادی خود با موسسه مک کینزی همکاری کند.

به گزارش ثبت نیوز به نقل از ایسنا، به دنبال انتشار این خبر، کمال قیلیچداراوغلو- از رهبران مخالف دولت، اردوغان و دولتش را متهم کرده بود که در زمانی که تنش‌ها با آمریکا بالا است می‌خواهد با این کار در کنار شرکت‌های آمریکایی قرار گیرد.

در واکنش به این انتقادها، آلبایراک گفت کسانی که نمی‌خواهند ترکیه با مک کینزی همکاری کند یا مغرور هستند یا خائن. با این حال اردوغان در واکنش به این انتقاد تصمیم به قطع همکاری با مک کینزی گرفت و گفت: برای آن که به او فرصتی ندهم به وزرا دستور دادم دیگر مشورتی از موسسه مک کینزی دریافت نکنند.

عمر چیلیک- سخنگوی حزب حاکم ترکیه به خبرنگاران گفت: از این پس به دستور رئیس جمهور از مشورت‌های موسسات ترک استفاده خواهد شد.

از زمان تنش با آمریکا بر سر بازداشت یک کشیش آمریکایی، لیر ترکیه تحت فشار زیادی بوده و ۴۰ درصد ارزش خود را از دست داده است. با این حال اردوغان کاهش ارزش لیر را ناشی از جنگ اقتصادی علیه ترکیه  می‌داند که بزرگ‌ترین حمله اقتصادی به ترکیه در طول تاریخ این کشور بوده است.

پس از رویکرد سرسختانه واشنگتن در برابر ترکیه، این کشور به دنبال تقویت روابط خود با اروپا است و اردوغان در سفر هفته گذشته خود به آلمان اعلام کرد ترکیه آماده افزایش همکاری اقتصادی با اروپا و جذب سرمایه‌گذاری این کشورها است.

Check Also

بین‌المللی شدن مشکل ایران و عراق بر سر تالاب هورالعظیم

ثبت نیوز: عباس گلریز، رئیس اداره محیط زیست وزارت امورخارجه در نشست علمی دیپلماسی آب که توسط موسسه پژوهشی آموزشی خانه آب ایران با محوریت تالاب مرزی هورالعظیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *