دوشنبه , ۲۸ آبان ۱۳۹۷

لایحه حفاظت و بهره برداری از منابع ژنتیکی کشور، موجب مالکیت فکری می شود

ثبت نیوز: مجمع تشخیص مصلحت نظام صبح امروز ، شنبه با حضور اعضاء بر سر لایحه حفاظت و بهره برداری از منابع ژنتیکی کشور تشکیل جلسه داد.

به گزارش ثبت نیوز به نقل از ایسنا، مجمع تشخیص مصلحت نظام به ریاست آیت‌الله موجدی کرمانی به بررسیس بخشی از اختلاف مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان بر سر لایحه حفاظت و بهره برداری از منابع ژنتیکی کشور پرداخت.

  آیت الله موحدی کرمانی با تسلیت فرارسیدن تاسوعا و عاشورای حسینی ، تعمق در قیام اباعبدالله الحسین(علیه السلام) را  نیاز جوامع اسلامی و همه آزادی خواهان دنیا دانست و اظهار کرد: فهم عمیق این حقیقت که در نظام هستی ارزش والایی وجود دارد که برای آن می‌بایست از جان و مال و فرزندان و همه امتیازات مادی گذشت، یکی از اهداف مهم بزرگداشت واقعه کربلا است  و آن ارزش بزرگ تعبد الهی و التزام به دین و تکالیف الهی است.

وی افزود: فهم عمیق و معرفت حقیقیِ مخاطبانِ پیام سَرور و سالار شهیدان نسبت به قیام آن حضرت موجب می‌شود تا در کارزار بین حق و باطل در هر زمان و مکانی ، از جان و مال خود بگذرند و اگر این توفیق برای کسی مهیا گردید به مقام محمود که در زیارت عاشورا آن را خداوند متعال مسألت می‌کنیم نایل می‌گردد.

در ادامه این جلسه تبصره 1 ماده5 لایحه حفاظت و بهره برداری از منابع ژنتیکی کشور اختلافی  مابین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان مطرح گردید که پس از بحث و بررسی و اظهار نظرهای موافق و مخالف، اعضای مجمع نظر مجلس را به عنوان مصلحت با بیش از دوسوم آرا و برای مدت 10 سال به تصویب رساندند.

بر اساس این تبصره منابع ژنتیکی با مشخصات جدید، بر اساس فرآیندهای “به نژدای” و “دست ورزی ژنتیکی” با رعایت مفاد این قانون و سایر قوانین مربوط به مالکیت فکری ، توسط نهادهای متولی موضوع ماده3 این قانون ، قابل ثبت می‌باشد و این ثبت موجب مالکیت فکری می‌باشد.

Check Also

جریان استعفای ظریف چیست؟

ثبت نیوز: روابط عمومی وزارت امور خارجه به ادعاهای منتشر شده در مورد استعفای ظریف …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *