چهارشنبه , ۳۰ آبان ۱۳۹۷

لزوم ارائه بهترین راه حل جهت صلح و سازش در شوراهای حل اختلاف

ثبت نیوز: معاون رئیس کل دادگستری استان یزد در امور شورا‌های حل اختلاف گفت: باید با ارائه بهترین پیشنهاد و راه حل، پرونده‌های ارجاعی به شورا‌ها را به سمت صلح و سازش سوق داد.

به گزارش ثبت نیوز به نقل از میزان، محمدرضا حداد معاون رئیس کل دادگستری استان یزد در امور شورا‌های حل اختلاف در حاشیه بازدید حوزه قضایی خاتم و دیدار با رئیس و اعضای شورا‌های حل اختلاف این شهرستان، گفت: باید با ارائه بهترین پیشنهاد و راه حل، پرونده‌های ارجاعی به شورا‌ها را به سمت صلح و سازش سوق داد.

معاون رئیس کل دادگستری استان یزد در امور شورا‌های حل اختلاف افزود: اعضای شورا‌ها از جنس مردم هستند و رسالت مهم صلح و سازش را بر عهده دارند که در این راستا هم شورای صلحی و هم شورای حکمی وظیفه دارند حتی الامکان طرفین را به سمت صلح و سازش سوق دهند.

حداد تصریح کرد: اقدام اولیه در شورا‌ها باید دعوت به گذشت و سازش باشد و اگر جواب نداد و نتیجه‌ای در بر نداشت پرونده به نظر قاضی برسد.

این مقام قضایی در ادامه به روحیه سازش پذیری مردم شهرستان خاتم اشاره کرد و گفت: هر چه تلاش‌ها و تعامل‌های مجموعه‌های اجرایی قضایی بیشتر باشد، شاهد کاهش آسیب‌های اجتماعی خواهیم بود و از این منظر شعب صلحی و حکمی شورای حل اختلاف با انجام اقدامات میانجی گرانه به کاهش تشکیل دعاوی و پرونده‌های قضایی کمک شایانی کرده اند.

وی بر رعایت نظم و دقت در برگزاری جلسات شورا تأکید کرد و بیان داشت: نظم در همه امور باعث ایجاد کیفیت بالای کار می‌شود که از این رو شورا‌ها باید در این زمینه سرآمد باشند.

معاون رئیس کل دادگستری استان یزد در امور شورا‌های حل اختلاف ادامه داد: جلسات دادرسی شورا باید با حضور اعضاء تشکیل و نظریات مشورتی طرح گردد و حضور یا عدم حضور خواهان و خوانده و شاهد در فرم‌های بیست گانه به صورت دقیق ذکر گردد.

حداد، یادگیری دقیق سیستم مدیریت پرونده (cms) را خواستار شد و گفت: با توجه به اهمیت بالای سیستم قضائی لازم است کلیه امور پرونده‌ها اعم از اخطار و ابلاغ و… حتی نامه‌ها از طریق سیستم انجام شود و از ثبت سنتی و دستی اجتناب گردد.

 

معاون رئیس کل دادگستری استان یزد در امور شورا‌های حل اختلاف، لزوم حفاظت از اموال و ملزومات مورد استفاده در شورا را یادآور شد و اظهار داشت: با توجه به شرایط اقتصادی موجود در کشور لزوم دقت در استفاده و حفاظت از تجهیزات اهمیت ویژه‌ای دارد تا با حداقل مخارج، بیشترین بهره در جهت خدمت به مردم برده شود.

Check Also

اتمام بررسی لایحه جامع انتخابات در کمیسیون سیاسی و دفاعی دولت

ثبت نیوز: معاون پارلمانی رئیس‌جمهور با اشاره به «لایحه جامع انتخابات» گفت: کار کارشناسی مفصلی بر روی این لایحه صورت گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *