پنج شنبه , ۲۴ آبان ۱۳۹۷

لزوم برخورد با متخلفان حوزه نشر و چاپ کتاب

ثبت نیوز: طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی گفت: کتاب ها به طور دائم بازنشر می شوند اما متاسفانه هیچ حقی از آن به مولف تعلق نمی گیرد و در صورت پرداخت نیز بسیار اندک است.

به گزارش ثبت نیوز به نقل از خانه ملت، نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از افزایش عدم رعایت کپی رایت در کشور، افزود: قانون کپی رایت و حق مولف به شدت در کشورهای خارجی رعایت و بر آن تاکید شده به گونه ای که رعایت نکردن کپی رایت در تمامی حوزه ها سرقت محسوب می شود.

وی از اجرای ناقص قانون کپی رایت انتقاد کرد و ادامه داد: رعایت نکردن کپی رایت تعرض به حقوق مادی و معنوی مولفان و پدیدآورندگان آثار است؛ متاسفانه هنوز نتوانسته ایم قانون کپی رایت را به نحوی اجرا کنیم که مردم و بازار نشر بتوانند از آن منتفع شوند و بر اساس آن بتوان وضعیت اقتصاد نشر را بهبود داد.

با به رسمیت شناختن حق مولف رغبت مترجمان برای ترجمه کتاب های ایرانی افزایش می یابد

این نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید بر اینکه با به رسمیت شناختن حق مولف رغبت مترجمان برای ترجمه کتاب های ایرانی افزایش می یابد، گفت: در این رابطه می توان به مولفان بزرگ انگیزه لازم را داد که بتوان کتاب های آنها را با مجوز خودشان ترجمه کنیم زیرا هنوز توانایی پذیرش این مهم در ایران وجود ندارد و در ایران کتاب ها بدون اجازه مولف و نویسنده ترجمه می شود.

سیاوشی شاه عنایتی بر ضرورت برخورد با متخلفان حوزه نشر و چاپ کتاب تاکید کرد و افزود: متاسفانه به دلیل رعایت نکردن کپی رایت شاهد هستیم که قیمت کتاب اصلی نویسنده در کتاب فروشی ها با قیمت کتابی که توسط دستفروش ها فروخته می شود بسیار متفاوت است و هیچ گونه نظارتی نیز بر این امر صورت نمی گیرد این در حالی است که این موضوع سرقت محسوب می شود و کتابی که حاصل عمر مولف است به نازل ترین قیمت و بدون هیچ گونه نظارتی به راحتی فروخته می شود.

لزوم ورود کتاب های ایرانی به بازارهای ایرانی

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر لزوم ورود کتاب های ایرانی به بازارهای ایرانی، گفت: باید حقوق مولف و نویسنده رعایت شود و همه از این حق آگاهی یابند؛ برای بهبود وضعیت اقتصاد نشر باید برای ورود کتاب های ایرانی به بازارهای خارجی تلاش کرد.

Check Also

بازدید ۶۰۰۰ نفر از سرباز هخامنشی

ثبت نیوز: با پایان نمایش ۱۲ روزه "سرباز هخامنشی" در موزه ملی ایران در تهران، سفرهای استانی این نقش برجسته به برخی موزه‌های مهم کشور آغاز می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *