دوشنبه , ۲۳ مهر ۱۳۹۷

لزوم حمایت دولت از اختراعات

ثبت نیوز: اختراعات باعث حل شدن بسیاری از مسائل و مشکلات انسانها از میلیون ها سال پیش تاکنون بوده است . ایجاد هر اختراع یعنی یک گام به جلو برداشتن و بسوی اختراعات و نوآوری های جدید قدم برداشتن است.

به گزارش ثبت نیوز، حمایت از اختراعات سابقه ای بسیار طولانی دارد . هر اختراعی قائدتا مستلزم صرف هزینه و وقت زیادی می باشد , اگر حمایت کافی از مخترعین صورت نگیرد نه تنها هزینه های تحقیقات آنها جبران نمی گردد بلکه باعث کاهش انگیزه جهت تحقیق و نوآوری های جدید می گردد. چه بسا در صورت عدم حمایت لازم و فقدان بستر حقوقی مناسب برای تضمین حقوق آنان، باعث مخفی نمودن اختراعات و یا انتشار غیر دقیق و نادرست آنها شده که این امر می تواند با عواقب منفی زیادی در جامعه روبرو گردد.

بنابراین اعطای حق بهره برداری مادی و معنوی اختراع بصورت انحصاری به دارنده گواهی اختراع یک امر کاملا معقول می باشد . برای اینکه دارنده حق اختراع و یا مخترع بتواند اشخاص دیگر را ازاستفاده از محصول ویا فرایند خود منع کند می بایست اختراعش را به ثبت برساند.

 حمایت دولت از اختراع

لازمه حمایت دولت از اختراع در فرض دارا بودن شرایط اساسی و ماهوی قانونی طبق قانون ثبت اختراعات، افشای کامل اطلاعات مربوط به آن می باشد.

افشای اطلاعات یک اختراع به ازای دادن حق انحصاری بهره برداری از آن به مخترع ابزاری برای گسترش هر چه بیشتر علم و فناوری بوده که نهایتا منجر به افزایش رفاه در جامعه می گردد.

خیلی ها معتقدند ثبت اختراع به عنوان قراردادی فی مابین دولت و مخترع برای حفاظت از افشاء در راستای ارتقای دانش و فن آوری عمل می‌کند، به نحوی که مخترع به موجب این حقی که دولت به وی اعطا می کند، موافقت می‌کند که دانش خود را برای عموم افشاء نماید.

از طرف دیگر چون گواهی ثبت اختراع امتیازی است از طرف دولت به مخترع تا از حقوقش حمایت شود باید در ازای این حمایت منافعی نیز به جامعه برسد که این امر نیازمند افشای کافی اطلاعات اختراع است. این امر موجب می‌شود که اطلاعات ارزشمندی برای تکمیل اختراعات دیگر در دسترس پژوهشگران و مخترعین باشد.

یکی از شرط‌های مهمی که در افشای اختراع وجود دارد این است که طبق بند ج ماده 6 قانون ثبت اختراعات، مخترع باید اختراع خود را به گونه‌ای روشن و واضح توصیف نماید که یک فرد دارای مهارت عادی در رشته مربوطه بتواند آن اختراع را بازسازی و اجرا کند .

اگر چنین نباشد، اختراع ممکن است ثبت نشود یا در صورت ثبت، اگر در دادگاه دعوی طرح شود ممکن است باطل شود.
در نتیجه دولت به مخترع در ازای افشای جزئیات اختراع و کمکی که به پیشرفت علم و تکنولوژی آن کشور می نماید یک حق انحصاری به مدت بیست سال برای وی قائل می شود و این توصیف از اختراع باید بصورت صریح و گویا، اختراع را افشا کند تا امکان ساخت و تولید اختراع توسط شخصی که مهارت فنی عادی در آن رشته را دارد فراهم گردد .

Check Also

نامه‌ ولی‌الله سیف به رییس دیوان محاسبات

ثبت نیوز: ولی‌الله سیف در نامه‌ای به عادل آذر در خصوص اظهارات مختلفی که اخیراً درباره عملکرد وی مطرح شده است، توضیحاتی ارائه کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *