جمعه , ۲۷ مهر ۱۳۹۷

مسجد ۳۰۰۰ هزار ساله‌ ساری در آتش سوخت

ثبت نیوز: مسجد جامع ساری با قدمت ۳ هزار سال، عصر پنج‌شنبه در آتش سوخت.

به گزارش ثبت نیوز به نقل از ایلنا، مدیرکل میراث فرهنگی استان مازندران با تایید مطلب بالا گفت: آتش‌سوزی از ساعتِ ۱۸:۴۵ شروع شد و تا ساعتِ ۲۱:۳۰ تقریباً مهار شد.

سیف‌الله فرزانه درباره‌ علت این آتش‌سوزی افزود: آتش‌نشانی علت آتش‌سوزی را هنوز کتباً به ما اعلام نکرده است. اگر اعلام شود برآورد‌ها را ما انجام می‌دهیم.

او گفت: امروز صبح بررسی‌های اولیه‌ کارشناسان اداره‌ کل میراث فرهنگی استان مازندارن انجام شد و اجازه‌ نخاله‌برداری به شهرداری داده شد. اما هنوز برآوردی از خسارت و میزان تخریب انجام نشده است و با ورود معاون میراث فرهنگی میزان خسارات اعلام می‌شود.

زکریا اشکپور (سخنگوی اورژانس مازندران) نیز در همین رابطه اعلام کرده است: تعداد مصدومان آتش‌سوزی مسجد جامع ساری تاکنون ۱۹ نفر است.

مسجد جامع ساری در دوران عباسیان ساخته و در دوره‌ی قاجار بازسازی شده بود. این اثر در ۸ اسفند ۱۳۷۷ با شماره‌ی ثبت ۲۲۷۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده ‌بود. در مورد مسجد جامع ساری یک نکته جالب وجود دارد و آن این است که برخی‌ها معتقدند این مسجد روی بنای یک آتشکده مربوط به دوران ساسانیان ساخته شده است که ظاهراً چندان درست نیست.

Check Also

قدردانی از خدمات بانک سینا در اشتغال مناطق روستایی

ثبت نیوز: در پنجمین همایش ملی روز روستا و عشایر که با حضور جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و رضوی، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری و سعیدی کیا رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی برگزار شد، از خدمات بانک سینا در زمینه اشتغال روستائیان قدردانی به عمل آمد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *