دوشنبه , ۲۸ آبان ۱۳۹۷

معاون فرهنگی قوه قضاییه:کثرت پرونده‌ها در قوه قضاییه منشا بیرونی دارد

معاون فرهنگی قوه قضاییه گفت: کثرت پرونده‌ها در قوه قضاییه منشا بیرونی دارد و باید با فرهنگ سازی آسیب‌های اجتماعی از بین برود.
به گزارش ثبت نیوز به نقل از فارس، حجت الاسلام والمسلمین هادی صادقی معاون فرهنگی قوه قضائیه در کارگاه آموزشی «منبر محرم» که در سالن همایش های مدرسه عالی دارالشفاء برگزار شد، اظهار کرد: دین اسلام جامع است و سکولار نمی اندیشد. سکولاریسم از فرهنگ تغییر یافته مسیحیت به وجود آمده که سران قدرت برای رسیدن به اهداف خود، این مساله را در جهان مطرح کردند.

معاون فرهنگی قوه قضاییه گفت: بنابراین دین اسلام، دینی اجتماعی است، روحانی باید در همه ابعاد اسلام سخن بگوید و در کنار مسائل فردی باید مردم را به ابعاد اجتماعی اسلام آشنا کند.

وی ادامه داد: معرفی کردن تک بعدی اسلام به جامعه تحریفی بزرگ است، همین که اسلام را ناقص به مردم برسانیم سبب می شود که افکار مردم به مرور زمان تغییر کند. روشن است که نمی شود همه اسلام را در دهه محرم بیان کرد، اما باید با توجه و اولویت موضوعات مطالب را بیان کنیم.

معاون فرهنگی قوه قضاییه یادآور شد: امروز جامعه ما دچار مشکلاتی فراوانی است، قانون گریزی آسیب بزرگی در جامعه ما است، فاصله زیادی با مدل مطلوب اسلامی داریم، قانون در هر جامعه ای واجب است و در جامعه اسلامی واجب تر، زیرا تاکید دینی بر این مسأله داریم.

وی افزود: قانون به سبب ایجاد عدالت اجتماعی و مقابله با استبداد رکن اصلی جامعه به شمار می رود و ما شریعتی قانونمند داریم که متاسفانه در جامعه ای زندگی می کنیم که مساله اجرای قانون از هم گسیخته شده است.

حجت الاسلام والمسلمین صادقی گفت: وقتی قانون در جامعه ای محترم نباشد، سیستم ایمنی آن جامعه مختل می شود، بزرگانی همچون شهید بهشتی(ره) مقید به قانون بودند و مبلغان نیز باید التزام به قانون را در جامعه فرهنگ سازی کنند.

وی در ادامه با اشاره به مصادیق قانون گریزی اظهار داشت: قانون پذیری با اکراه، قانون گریزی با رعایت ظواهر، قانون گریزی با توجیه، قانون گریزی وقیحانه یعنی قانون گریزی با افتخار، قانون ستیزی نرم و قانون ستیزی سخت از مصادیق قانون گریزی به شمار می روند.

معاون فرهنگی قوه قضاییه گفت: برای اجرا شدن قانون باید ضمانت درونی اجرای قانون یعنی اعتقاد درونی در افراد ایجاد شود و این مساله به مبلغان مربوط می شود و تا زمانی که ضمانت درونی ایجاد نشود ضمانت بیرونی اثرگذار نیست.

وی در ادامه افزود: اگر قانون سبب مشقت شد قانون گریزی صورت می گیرد و بخشی از اقتصاد کشور اینگونه اداره می شود و موانع موجود در قوانین سبب نقدینگی می شود.

حجت الاسلام والمسلمین صادقی بیان داشت: اصل احترام به قانون و تبعیت از آن واجب است، زیرا قانون در زیرساخت های حاکمیت همچون نخ تسبیح است.

وی افزود: احیای سنت های گذشته همچون جوانمردی و گذشت از دیگر وظایف روحانیت در تبلیغ دین به شمار می رود.

معاون فرهنگی قوه قضاییه در پایان با اشاره به آسیب های اجتماعی گفت: کثرت پرونده‌ها در قوه قضاییه منشا بیرونی دارد و باید با فرهنگ سازی آسیب های اجتماعی از بین برود.

Check Also

اتمام بررسی لایحه جامع انتخابات در کمیسیون سیاسی و دفاعی دولت

ثبت نیوز: معاون پارلمانی رئیس‌جمهور با اشاره به «لایحه جامع انتخابات» گفت: کار کارشناسی مفصلی بر روی این لایحه صورت گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *