سه شنبه , ۲۴ مهر ۱۳۹۷

قطع صادرات برق به عراق برای بدهی یک میلیارد دلاری

ثبت نیوز: معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: با تعریف یک الگوی مصرف، قصد داریم تا در مهر تعرفه برق را برای مشترکین پرمصرف اصلاح کنیم.

به گزارش ثبت نیوز، همایون حائری در پاسخ به سؤال مهر درباره لزوم اصلاح تعرفه برق برای سه دهک بالای جامعه افزود: برای تعیین میزان مصرف برق مشترکین، الگوی صرفه‌جویی مصرف را تدوین کرده‌ایم تا در کنار ورود ظرفیت ۴۰۰۰ مگاواتی به منظور افزایش تولید برق، میزان مصرف نیز کنترل شود. به این ترتیب در قالب این الگوی مصرف، میزان مصرف معقول نیز مشخص شده و بر اساس آن، قیمت واقعی برق از مشترکین پرمصرف دریافت می‌شود که این تصمیم، از مهرماه سال جاری اجرایی می‌شود.

وی گفت: ۹۰ درصد مشترکین برق کشور زیر الگوی مصرف برق مصرف می‌کنند و زمانی که تعرفه‌ها اصلاح شود ۱۰ درصد باقی‌مانده نیز در سطح کشور باید قیمت حقیقی برق را بپردازند.

حائری با اشاره به اینکه برنامه‌های خاموشی برق را منظم کرده و برای پاسخگویی به مشکلات موجود سخنگو مشخص کرده‌ایم، افزود: تذکرات لازم درباره عدم پاسخگویی تلفن ۱۲۳ که برای حل و رسیدگی به مشکلات مردمی است، داده شده که مجدد تکرار می‌شود و تلاش می‌کنیم برنامه احتمال قطعی برق دقیق‌تر باشد؛ البته سعی ما این است که شب‌ها خاموشی نداشته باشیم.

او با تأکید بر اینکه قطعی‌های برق اخیر در کشور هیچ ارتباطی به توافق پاریس ندارد، تصریح کرد: در تلاشیم میزان بهره‌وری و استفاده از سوخت پاک در نیروگاه‌ها را افزایش دهیم، اما فعالیت وزارت نیرو در زمره این توافق نیست و تصمیمات ما در حوزه مدیریت صنعت برق، ارتباطی به توافق پاریس ندارد.

صرفه جویی تغییر ساعات ادارات معادل تولید ۱۷ نیروگاه 

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی افزود: به دلیل کاهش سطح آب پشت سدها، ۵۰۰۰ مگاوات از تولید برق کشور کاسته شد، این در حالی است که در نتیجه تغییر ساعات اداری، شاهد صرفه‌جویی ۲۰۰۰ مگاواتی در پیک مصرف بوده‌ایم که معادل فعالیت ۱۷ نیروگاه است.

به گفته وی، پایان هفته جاری یک واحد جدید نیروگاهی به ظرفیت ۳۰۰ مگاوات از بخش خصوصی وارد مدار تولید می‌شود.

حائری با اعلام اینکه خوشبختانه پارسال ۹۱ درصد از سوخت مصرفی نیروگاه‌های کشور گاز بوده است، افزود: امسال تقریباً در تابستان ۱۰۰درصد مصرف نیروگاه‌ها از طریق سوخت گاز بوده است. این در حالی است که هر یک درجه افزایش دمای هوا، ۱۵۰۰ مگاوات مصرف برق را افزایش می‌دهد. در گذشته پیک مصرف برق در شب بالا بود، اما اکنون این پیک مصرف به روز منتقل شده که به دلیل استفاده از وسایل سرمایشی است.

بدهی یک میلیارد دلاری عراق به ایران 

او از قطع کامل صادرات برق ایران به عراق خبر داد و گفت: میزان بدهی عراق به ایران یک میلیارد دلار است و در حال مذاکره برای دریافت این مبلغ هستیم.

حائری اضافه کرد: باید چهار هزار مگاوات ظرفیت تولید برق به طور سالانه وارد مدار شود که سرمایه لازم برای آن سه هزار میلیارد تومان است؛ این در حالی است که مجوز راه اندازی ۱۴ هزار مگاوات نیروگاه‌ جدید را صادر کرده‌ایم.

به گفته او، سهم نیروگاه هسته‌ای بوشهر در شبکه برق کشور هزار مگاوات است.

وی افزود: کشورهایی مثل روسیه، چین و آلمان برای حضور در ایران آماده هستند و در این میان آلمانی‌ها برای ساخت نیروگاه «سیریک» در استان هرمزگان قرارداد امضاء کرده و در حال انجام کار در این پروژه هستند. درباره قرارداد «یونیت» ترکیه نیز مذاکرات در حال انجام است.

معاون وزیر نیرو با اشاره به اینکه طبق بررسی‌هایی که با سازمان هواشناسی کشور انجام شده است، پیش‌بینی می‌شود هفته آینده دمای هوا کاهش یابد، گفت: به احتمال زیاد میزان خاموشی‌ها در صورت کاهش دما مدیریت می‌شود، اما مقوله صرفه‌جویی در مصرف باید همچنان پیگیری شود و پایدار باشد.

Check Also

اهداف و مزایای ابلاغ الکترونیکی

ثبت نیوز: ابلاغ یکی از مهمترین ارکان دادرسی عادلانه به شمار می‌رود؛ زیرا اجرا نشدن صحیح تشریفات ابلاغ موجب تضییع حقوق افراد در دادرسی می‌شود. درحقیقت ابلاغ، فقط پل ارتباطی دادگاه با اشخاص در تمام مراحل دادرسی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *