دوشنبه , ۲۳ مهر ۱۳۹۷

ممنوعیت تقلید از نام و علامت نشریات الکترونیکی

ثبت نیوز: طبق ماده یک قانون مطبوعات مصوب 1388 ,نشریات الکترونیکی رسانه‌ هایی هستند  که به طور مستمر در محیط دیجیتال انواع خبر، تحلیل، مصاحبه و گزارش را در قالب نوشتار، صدا وتصویر منتشر می‌نمایند.

به گزارش ثبت نیوز، در ادامه ی همان ماده خبرگزاری های  داخلی، مؤسسه‌های خبری تعریف شده اند  که در زمینه جمع‌آوری، پردازش و انتشار خبر، تحلیل، مصاحبه و گزارش در قالب نوشتار، صدا و تصویر در محیط دیجیتال و یا غیر آن یعنی در محیط مادی  فعالیت می‌نمایند.

هر نشریه و یا خبرگزاری نه تنها برای متمایز ساختن خویش از سایر نشریات و خبرگزاری ها نیاز به انتخاب نام و یا علامت مناسب دارد، بلکه جهت اخذ مجوز های لازم برای نشریه نیز می بایست نام و علامتی را به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام نماید که پس از تایید توسط هیات نظارت در پروانه نشریه درج می گردد و تحت آن نام و علامت می تواند به فعالیت بپردازد.

حال اگر این نام یا علامت درج شده در مجوز و یا حتی نام و علامتی شبیه به آن ها توسط نشریه یا خبرگزاری داخلی دیگر مورد تقلید و کپی برداری واقع شود به نحوی که خوانندگان را به اشتباه بیندازد، طبق ماده 7قانون مطبوعات جرم است و مدیر مسئول نشریه و یا خبرگزاری مربوطه طبق ماده 9 همان قانون، مسئول و قابل تعقیب کیفری می باشد.

بنابراین  استفاده از نام یا علامت نشریه و خبرگزاری دیگری برای نشریه یا خبرگزاری خود موجب نقض حقوق پدیدآورندگان آثار در آن ها می گردد که قانون گذار این امر را جرم دانسته و برای مرتکب آن مجازات حبس و جزای نقدی را به عنوان ضمانت اجرای کیفری مقرر نموده است.

Check Also

نامه‌ ولی‌الله سیف به رییس دیوان محاسبات

ثبت نیوز: ولی‌الله سیف در نامه‌ای به عادل آذر در خصوص اظهارات مختلفی که اخیراً درباره عملکرد وی مطرح شده است، توضیحاتی ارائه کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *