سه شنبه , ۲۴ مهر ۱۳۹۷

مهلت یکساله برای اصلاح ضوابط ساختاری شهرداری‌ها

تهران تحلیل- مدیرکل دفتر نوسازی، تحول اداری و فناوری اطلاعات سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت: ساختار و ضوابط شهرداری‌های کشور باید تا پایان اردیبهشت سال ۹۵ اصلاح شود.

محمد حسن‌آبادی در نشست با خبرنگاران با اشاره به اینکه در حال حاضر ۳۰۰ هزار نفر در شهرداری‌های سراسر کشور فعالیت می‌کنند که با احتساب دهیاری‌ها به ۴۰۰ هزار نفر می‌رسند، ادامه داد: همچنین یکهزار و ۲۴۰ شهرداری در سراسر کشور فعال هستند که بر اساس ماده ۵ قانون خدمات کشوری دستگاه اجرایی تلقی می‌شوند و در کنار دیگر دستگاه‌های دولتی فعالیت می‌کنند.

او با تاکید بر اینکه به دلیل وظایف زیادی که شهرداری‌ها دارند، نحوه اداره این دستگاه‌های اجرایی از اهمیت زیادی برخوردار است، افزود: با توجه به اینکه مردم ارتباط مستقیم با شهرداری‌ها دارند، شهرداری‌ها نقش بسزایی در جلب رضایت شهروندان دارند و از این رو ساختار سازمانی آنها باید به تأئید دو مرجع وزارت کشور و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور برسد.

حسن‌آبادی تاکید کرد: در سال‌های گذشته نحوه تنظیم ساختار شهرداری‌ها به این شکل بود که سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور بر اساس شاخص جمعیت مشخص می‌شد، سپس به وزارت کشور ابلاغ می‌کردند. اما در سال ۹۲، با مذاکراتی که با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی صورت گرفت مقرر شد به جای شاخص جمعیت، در تنظیم ساختار شهرداری ضوابط تشکیلاتی شهرداری‌ها تنظیم و اختلاف بین شهرها را در نظر بگیریم و سازمان مدیریت چارچوب تنظیم ضوابط شهرداری‌ها را قبول و سپس ابلاغ کرد.

وی با اشاره به اینکه در دوم اردیبهشت سال ۹۴ ضوابط تشکیلاتی شهرداری‌ها توسط سازمان مدیریت به وزارت کشور ابلاغ شد که این ضوابط شامل، سیاست‌های کلی حاکم بر شهرداری‌ها است، گفت: یکی از این سیاست‌ها این است که شهرداری به جای تولید خدمات به دنبال خرید خدمات باشد.

به گفته حسن‌آبادی، ضوابط ایجاد واحدهای سازمانی نیز متشکل از ۷ واحد امور، گروه، اداره، مدیریت، اداره‌کل، دفتر و معاونت نیز است مشخص شده و در ضوابط شهرداری‌ها گنجانده شده است.

مدیرکل دفتر نوسازی، تحول اداری و فناوری اطلاعات سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور با تاکید بر اینکه در نهایت ۲۰ اردیبهشت سال ۹۴ ضوابط تشکیلاتی شهرداری‌ها برای اجرا به استانداران ابلاغ شد. در این ابلاغیه آمده است شهرداری‌های سراسر کشور ظرف مدت یکسال تا تاریخ ۲۰ اردیبهشت ۹۵ موظف هستند نسبت به تغییر ساختار خود بر اساس چارچوب اقدام کنند.

او تصریح کرد: پیش‌بینی ما این است شهرهای زیر یکصد هزار جمعیت تا پایان امسال تشکیلات خود را اصلاح کنند و تا پایان اردیبهشت سال ۹۵ نیز شهرهای بیش از یکصد هزار نفر جمعیت این اقدام را انجام دهند.

حسن‌آبادی با تأکید بر اینکه تمامی شهرداری‌ها مکلف به اجرای ضوابط تشکیلاتی شهرداری‌ها هستند، افزود: سازمان بازرسی به این حوزه ورود پیدا کرده است و ضوابط تشکیلاتی باید اجرایی شود.

Check Also

نامه‌ ولی‌الله سیف به رییس دیوان محاسبات

ثبت نیوز: ولی‌الله سیف در نامه‌ای به عادل آذر در خصوص اظهارات مختلفی که اخیراً درباره عملکرد وی مطرح شده است، توضیحاتی ارائه کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *