جمعه , ۲۷ مهر ۱۳۹۷

همترازی آلودگی هوای تهران با برج‎ها

تهران تحلیل- رییس سابق سازمان نظام مهندسی با بیان اینکه بخشی از آلودگی هوای تهران هم‌سطح ارتفاع برجهاست، جانمایی و ارتفاع بناهای بلند را در مسدود کردن وزش باد یا حتی سرعت آن موثر دانست.

سعید غفرانی با اشاره به اینکه در شهر تهران باد غالب از غرب به شرق می وزد و طبیعی است که اگر ساختار کالبدی در قسمت غربی تهران به عنوان سپر عمل کند تاثیر منفی در ورود باد و تهویه هوا می‌گذارد، افزود: ساخت بناهای بلند می تواند یکی از عوامل آلودگی هوای تهران باشد اما باید در این خصوص پژوهشهای بیشتری توسط کارشناسان شهری و محیط زیست صورت گیرد.

وی بخشی از عمق آلوگی هوا در شهر تهران را با ارتفاع برج‌ها همسطح دانست و گفت: جایی که هوای آلوده در سطح شهر قرار می‌گیرد بخشی از آن هم ارتفاع با برج‌ها است که اگر جریان هوا نتواند از بالا یا لابه لای ساختمان‌ها عبور کند آلودگی تشدید می‌شود. اما جانمایی صحیح برج‌ها می‌تواند به عنوان کریدور عمل کرده و حتی سرعت باد را تندتر کند. ولی اگر به عنوان سپری جلوی باد عمل کنند هوای آلوده در شهر گرفتار می‌شود.

رییس سابق سازمان نظام مهندسی استان تهران با اشاره به صحبت‌هایی درباره تاثیر برج‌های منطقه ۲۲ در آلودگی هوای پایتخت گفت: طرح‌های جامع و تفصیلی توسط وزارت راه و شهرسازی تصویب می‌شود و برج‌سازی‌های منطقه ۲۲ نیز در مسیر قانونی و بر اساس طرح‌های مصوب دولتهای قبل صورت گرفته است. لذا نمی‌توان به شهرداری برای اجرای این طرحها خرده گرفت.

Check Also

کلیات طرح اصلاح قانون حمایت از خانواده در کمیسیون حقوقی تصویب شد

ثبت نیوز: نایب رییس فراکسیون زنان بیان کرد: بر اساس این مصوبه مادر می تواند با حکم دادگاه با رعایت غبطه و مصلحت طفل در حدود حضانت اداره اموال فرزند بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *