سه شنبه , ۲۴ مهر ۱۳۹۷

عدم انتصاب جوانان؛ اعتماد نداشتن یا مماشات

ثبت نیوز: معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: با تحولات اخیر حوزه اقتصادی، رئیس جمهور قصد تغییراتی در این زمینه دارد و می‌دانیم که در حوزه جوانان در سطح وزرا نیز صحبت‌هایی شده است.

به گزارش ثبت نیوز به نقل از ایسنا، محمدمهدی تندگویان در دیدار با جوانان احزاب کشور با بیان اینکه با مشکلاتی در کشور روبرو هستیم و در صورتی که حل نشوند، احزاب چه اصولگرایان و اصلاح طلبان از آن آسیب می‌بینند، افزود: در حوزه جوانان با بحران هویت روبرو هستیم. دلیل بسیاری از مهاجرت‌ها این است که جوانان به دلیل بی‌مهری‌ها باید با چه انگیزه‌ای به فعالیت‌شان ادامه دهند.

وی در مورد موضوع تفکیک معاونت جوانان از وزارت ورزش گفت: زمانی که این لایحه در مجلس بود، سرسختانه از آن دفاع کردم. اعتراض اصلی نمایندگان این بود که با تشکیل دوباره سازمان ملی جوانان، فعالیت‌های حزبی در آن انجام می شود. بنابراین ما باید این دغدغه را برطرف می‌کردیم و نشان می‌دادیم مسئله ما جوانان و اشتغال آنان است. همچنین اثبات کنیم موضوع ما سیاسی کاری و تحزب گرایی نیست.

معاون ساماندهی امور جوانان با بیان اینکه در حال حاضر موضوع تفکیک معاونت جوانان از وزارت ورزش منتفی شده و کلیت این لایحه در مجلس تصویب نشده است، افزود: مشکل اصلی در لایحه‌ای بود که بنا داشت به موضوع تفکیک سه وزارتخانه مسکن و شهرسازی، صنعت و معدن و ورزش و جوانان بپردازد. ۹۰ درصد نمایندگان مجلس در مورد تفکیک دو وزارتخانه دیگر موضع منفی داشتند و از آنجایی که با کلیات لایحه مخالفت کردند، موضوع وزارت ورزش و جوانان نیز منتفی شد.

تندگویان ادامه داد: اگر موضوع سازمان جوانان به شکل جداگانه در قالب طرح یا لایحه‌ای به مجلس می‌رفت، احتمالا رای می‌آورد؛ چرا که با بیش از نیمی از نمایندگان مجلس رودررو صحبت کرده بودیم و همچنین دیدارهایی را با مجامع نمایندگان داشتیم. تعداد اندکی از نمایندگان با این لایحه مخالفت کرده بودند که این میزان طبیعی است. این لایحه در حال حاضر از دستور کار خارج شده است و بعید می‌دانم دوباره مطرح شود.

وی در مورد بکارگیری جوانان در نهادهای اجرایی نیز گفت: مساله انتصابات جوانان توسط شخص دکتر روحانی به وزرا و مدیران و  استانداران بارها دستور داده و ابلاغ شده است که در انتصابات از جوانان استفاده کنند. اگر چنین نمی‌شود یا مدیران به جوانان اعتماد نمی‌کنند و یا به هر دلیلی این ابلاغیه را به کار نمی‌برند.

تندگویان با بیان اینکه در کشورهای توسعه یافته، حجم دولت کوچک اما حجم تشکل ها و سازمان‌های مردم نهاد بزرگ است، اضافه کرد: این روش تنها راه نجات کشور است. در حال حاضر در مجموع ۲۰۰۰ تشکل در کشور فعال هستند و توصیه می‌کنم احزاب روی این موضوع تبلیغات و سرمایهگذاری کنند. امسال نیز سه شبکه تخصصی در تشکل‌های مردم نهاد ایجاد کردیم که یکی از آنها در حوزه گردشگری مشغول به فعالیت شدند. همچنین در حال پیگیری برای دریافت شناسه ملی برای فعالیت این سازمان‌های مردم نهاد هستیم.

وی با اشاره به اقدامات معاونت ساماندهی جوانان برای فراهم کردن تسهیلات بانکی برای فعالیت سازمان‌های مردم نهاد نیز گفت: ۲۰ درصد از اعتبارات صندوق مهر امید برای پرداخت اعتبار به سازمان‌های مردم نهاد در نظر گرفته بود، امسال پرداخت شده که باعث ایجاد امید و پایگاه اشتغال برای آنها می‌شود.

تندگویان ادامه داد: در حالیکه وزارت کار حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان برای اشتغالزایی اعتبار در اختیار دارد، بودجه معاونت ساماندهی امور جوانان در این حوزه بسیار ناچیز است. با این وجود همزمان با ثبت سازمان‌های مردم نهاد جوانان و فعالیت اشتغال زایی آنها معافیت مالیاتی شامل حال آنها می‌شود. همچنین با حل ثبت شناسه آنها موانع موجود بر سر راه کار حقوقی و بانکی آنها نیز برطرف خواهد شد. اگرچه سقف اعتبارات ما محدود است، اما باید به جوانان کمک کنیم، اشتغال پیدا کنند. مشکل اشتغال چیزی است که دیگر مهم نیست چه کسی و چه حزبی آن را برطرف کرده است؛ بلکه این درد جوانان است و باید برطرف شود.

او در مورد آخرین وضعیت اصلاح لایحه منع بکارگیری بازنشستگان نیز گفت: به صورت جدی در مورد این لایحه وارد کار شدم؛ در صورتیکه این لایحه به تصویب برسد دو تا سه هزار سمت در دولت خالی می‌شود و با این اتفاق می‌توانیم جوانان را جایگزین آنها کرده و بکار بگیریم.

تندگویان همچنین از پیشنهاد این معاونت برای تغییر کف و سقف سن جوانی از ۱۵ تا ۲۹ سال به ۱۸ تا ۳۵ سال خبر داد و گفت: قرار است در اولین جلسه شورای عالی جوانان این پیشنهاد مطرح شود.

وی گفت: اوضاع اقتصادی کشور به گونه‌ای است که باید بپذیریم در جنگ هستیم، اگرچه در حال حاضر با دوران دفاع مقدس تفاوت داریم اما همچنان در جنگیم و باید فکری کنیم.

Check Also

فراخوان رهبری به بررسی عمیق ابعاد الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت

ثبت نیوز: در پی تدوین الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دستگاهها، مراکز علمی، نخبگان و صاحب‌نظران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *