پنج شنبه , ۲۴ آبان ۱۳۹۷

11 هزار قلم اشیا در موزه ارومیه نگهداری می شود

ثبت نیوز: 93 قلم شیء تاریخی متعلق به موزه های ارومیه، خوی و مهاباد در آزمایشگاه حفاظت و مرمت آثار تاریخی این استان مرمت شد.

به گزارش ثبت نیوز به نقل از ایرنا، جلیل جباری با بیان اینکه بیشترین اشیا مرمت شده متعلق به موزه ارومیه است، افزود: اشیایی متعلق به موزه خصوصی اکبری نیز در این آزمایشگاه مرمت شد.
وی گفت: این اشیا اغلب سفالی و فلزی بوده و حاصل کاوش های باستان شناسی در اطراف و محوطه های باستانی سطح استان است.
جباری ادامه داد: آزمایشگاه حفاظت و مرمت اداره کل از 20 سال پیش راه اندازی شده است و هم اکنون با تجهیز شدن به دستگاه های پیشرفته، تنها آزمایشگاه مرمت آثار تاریخی استان به شمار می آید.
وی اضافه کرد: این آزمایشگاه نیاز به یک سری اقدامات تعمیری داشت که با تخصیص اعتبار اجرای لوله کشی آب، کف سازی و تهویه و قفسه بندی، ساماندهی و آماده فعالیت مجدد شد.
به گزارش ایرنا آذربایجان غربی دارای یکهزار و 600 اثر ثبت شده ملی و 2 اثر ثبت شده جهانی شامل تخت سلیمان تکاب و قره کلیسای چالدران است؛ از جمله آثای ملی این استان می توان به مسجد جامع ارومیه، تالاب کانی برازان مهاباد، سه گنبد ارومیه، کاخ موزه و عمارت کلاه فرنگی ماکو، خان تختی سلماس، مقبره شیخ صدرالدین چالدران، موزه مردم شناسی ارومیه و مسجد سردار اشاره کرد.
تاکنون 15 موزه اعم از باستان شناسی، مردم شناسی، تاریخ طبیعی، ساعت و سایر موزه ها در استان پذیرای علاقه مندان بوده است و تا پایان سال با راه اندازی موزه مدرسه 22بهمن، موزه طب و موزه کودک تعداد موزه ها به 18مورد می رسد.
افزون بر 11 هزار قلم اشیا در موزه ها و تعداد کثیری نیز در مخازن استان نگهداری می شود.

Check Also

به یک ایتالیایی و دو ایرانی نشان تعامل میراث فرهنگی تعلق گرفت

ثبت نیوز: نشان تعامل "رافائل بیشونه"، - پژوهشگر و باستان‌شناس ایتالیایی -، بهروز مرادی - مدیر عامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران - و ایوب زارعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *